Czy PPK się opłaca?

Emerytura jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem na przyszłość, ale dla wielu osób również sporą niewiadomą. Nie dziwi więc fakt, że istnieje tak duża dyskusja na temat wszelkiego rodzaju nowych możliwość i rozwiązań, które potencjalne mogą pomoc w oszczędzaniu pieniędzy na przyszłość. PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe, to jedno z takich rozwiązań. Mimo, że w teorii wszystko wydaje się bardzo dobrą opcją, to wiele osób zadaje sobie pytanie, czy pogram, jakim jest PPK, to dobre rozwiązanie? Czy jest opłacalne i czy warto wziąć w nim udział?  Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące kwestie i wytłumaczyć plusy oraz minusy takiego rozwiązania.

Czy PPK się opłaca

Jaki jest cel PPK?

PPK zostało wprowadzone w prawie polskim jako część reformy emerytalnej. Celem tego rozwiązania jest zachęcenie obywateli do długoterminowego oszczędzania na emeryturę. Program ten oferuje unikalne połączenie składek pracowniczych, dopłat od pracodawcy oraz bonusów rządowych, co czyni je bardzo atrakcyjnym elementem planowania przyszłości w kontekście finansowanym.

W efekcie korzystanie z PPK może w przyszłości zwiększyć potencjalną stopę zwrotu w porównaniu do osobistego oszczędzania bez takiego wsparcia.

Biuro rachunkowe Gdańsk wskazuje że przystąpienie do PPK odbywa się automatycznie w przypadku każdego pracownika. Istnieje jednak możliwość zrezygnowania z tego programu, co odbywa się po przez złożenie odpowiedniego wniosku. Program ten ma za zadnie uzupełnić publiczny system emerytalny i indywidualne oszczędności, zwiększając akumulację kapitału przeznaczonego na emeryturę. Ponadto częściowo PPK miało również wpłynąć na lepszą świadomość finansów i promowanie kultury oszczędzania w społeczeństwie.

Czy warto korzystać z PPK? Odpowiada biuro rachunkowe Gdańsk

Opłacalność PPK

Opłacalność PPK to temat, który krąży w sieci od samego początku pojawienie się tego rozwiązania w przestrzeni publicznej. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to nowa forma oszczędzania, która nie ma nic wspólnego z państwowym systemem emerytalnym, a jest czymś, co działa obok tego systemu. Wiele osób miało i nadal ma pewne wątpliwości co do tego, czy jest to rozwianie opłacalne i warte uwagi.

Biuro rachunkowe Partner Gospodarczy tłumaczy: PPK to inwestycja, więc tak samo jak przy każdej innej inwestycji, tak też tutaj istnieje pewne ryzyko rynkowe. Nie ma więc pełnej gwarancji na to, że zainwestowane w PPK pieniądze zostaną zwrócone. Z drugiej jednak strony nie ma podstaw do tego, aby sądzić, że pieniądze te będą zmarnowane.

Z tego też względu decyzja o przystąpieniu do PPK lub rezygnacji powinna być podjęta indywidualnie przez każdego, biorąc pod uwagę swoją sytuację finansową i wiele innych kwestii. Nie zmienia to jednak faktu, że program ten może być bardzo opłacalną formą oszczędzania pieniędzy na przyszłość.

W niektórych przypadkach wkłady do PPK mogą obniżać podstawę podatkową i zapewniać pewnego rodzaju elastyczność w temacie wyboru funduszu zarządzającego oraz dostosowania strategii inwestycyjnej do własnych preferencji.

Chcąc dowiedzieć się więcej w tym temacie lub zyskać profesjonalną poradę, warto skorzystać z biuro rachunkowe Gdańsk.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz