Kiedy nie opłaca się zatrudniać pracowników

  • Post author:
  • Post last modified:24 maja 2023
  • Post category:Biznes

Wiadomo, że każdy pracownik kosztuje, nie tylko swoje podstawowe wynagrodzenie, ale także składki do ZUS-u czy premie. Nie zawsze opłaca się go zatrudniać, chociaż bardzo ułatwia pracę i odciąża pracodawcę od wielu obowiązków. Kiedy nie opłaca się zatrudniać pracowników ?

Kiedy nie opłaca się zatrudniać pracowników

Młodzi i niedoświadczani przedsiębiorcy chętnie sięgają po wyszkolonych pracowników i przez to wpadają w dół finansowy. Jednoosobowa działalność może nie wyglądać zachęcająco, ale czasem to konieczność.

Na wszystko jest odpowiedni czas

Zatrudnianie pracownika czasami okazuje się wymagane, żeby móc rozwijać się w dobrym kierunku, ale jeśli nie ma na to większych perspektyw, to lepiej sobie odpuścić.

Nie chodzi absolutnie o rezygnowanie z rozwoju, ale jeśli firma na etapie, na którym jest obecnie, nie ma żadnych szans na rozbudowanie się i zarabianie większych pieniędzy albo pozyskanie większej liczby klientów, to nie ma sensu zatrudniać kolejnej osoby, nawet jeśli pracy jest ogrom.

Duża ilość pracy nigdy nie powinna być głównym motywem do zatrudniania pracownika. Jeśli Cię na niego nie stać, to nie możesz go do siebie sprowadzać.

Kiedy trzeba pomyśleć o zatrudnieniu pracownika

Pracownik powinien pojawić się w firmie, dopiero kiedy ta zacznie mieć możliwość rozwoju, co umożliwi pojawienie się kolejnego członka zespołu.

W praktyce oznacza to, że jeśli wiesz, że masa klientów przychodzi do Ciebie, a Ty nie masz już na nich czasu, ale jednocześni wystarczy Ci miejsca i środków, żeby wziąć sobie kogoś do pomocy, to możesz to zrobić.

Zobacz także: Jak połączyć pasję z pracą zawodową.

Nie rób tego jednak, jeśli tylko wydaje Ci się, że usprawnienie produkcji wpłynie na zwiększenie przychodów. Lepiej w takim wypadku postawić na maszyny, które po czasie się zwrócą. Pracownik jest kosztem cyklicznym, który może mocno się na Tobie odbić.

Kiedy nie opłaca się zatrudniać pracowników

Pracownik musi na siebie zarabiać, co oznacza, że wypracowany tylko i wyłącznie przez niego zysk musi wystarczyć na opłacenie jego wynagrodzenia i wszystkich związanych z nim opłat. Jeśli to się nie dzieje, to znaczy, że nie opłaca Ci się go u siebie trzymać.

Wykwalifikowany personel zawsze będzie kosztował więcej, niż zupełnie nowa na rynku osoba, ale tę drugą będziesz musiał samodzielnie przeszkolić, stracić na nią sporo czasu i wiążące się z nim pieniądze.

Zamiast tego często lepiej jest pracować samemu i powoli, ale sprawnie dochodzić do momentu, w którym pracownik będzie potrzebny.

5/5 - (1 vote)

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz