Jak budować swoje kompetencje miękkie

Kompetencje miękkie to wszystkie te umiejętności, które nie wynikają z nabytej w szkole wiedzy czy z doświadczenia zawodowego związanego z konkretnym działaniem. Nie da się ich zmierzyć i określić, jaka ich wartość jest wystarczająca, nie nabywa się ich także poprzez ukończenie kursów. Wynikają z indywidualnych możliwości pracownika, często są bezpośrednio powiązane z charakterem. Jednocześnie są bezcenne dla przyszłego pracodawcy.

Jak budować swoje kompetencje miękkie

Zacznij wychodzić ze swojej strefy komfortu

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie swojej przygody z powiększaniem kompetencji miękkich jest zmuszanie się do nabierania ich w nieznanych dla nas okolicznościach. Tylko wychodząc poza swoją strefę komfortu, jesteśmy w stanie nauczyć się czegoś nowego.

Na przykład różnych technik negocjowania, rozmawiania z trudnymi klientami albo asertywności. Im więcej wyzwań przed sobą postawimy, tym większa będzie szansa, że przełożą się one na zdobycie lepszych umiejętności miękkich.

Nie zawsze będą ona na doskonałym poziomie po pierwszej próbie, ale im więcej ich będzie, tym lepiej się je opanuje.

Czytaj też: Osobisty wizerunek w biznesie.

Wykorzystuj zdobytą wiedzę w praktyce

Jeśli wiedzę o umiejętnościach miękkich zdobywa się za pomocą podręczników albo szkoleń, trzeba zacząć wykorzystywać ją w praktyce. Tylko w ten sposób można ją utrwalić i sprawdzić, czy naprawdę potrafimy je wykorzystać.

Tutaj także posłuży wychodzenie ze swojej strefy komfortu, ale poza nią dobrze jest się konfrontować z codziennymi wyzwaniami w inny niż dotychczas sposób, żeby sprawdzić, czy można wykorzystać swoją wiedzę do pełnej lub przynajmniej częściowej adaptacji.

Tylko te osoby, które sobie z tym poradzą, mogą być pewne, że potrafią wykorzystać nabyte kompetencje miękkie.

Czytaj też: Pomysły na biznes.

Sięgaj po zadania, których nie chce Ci się wykonać i zdobywaj nowe kompetencje miękkie

Zadania, które wzbudzają niechęć, są przeważnie ignorowane. Jeśli chcemy ćwiczyć nasze kompetencje miękkie, warto od czasu do czasu zabrać się za nie z odrobiną entuzjazmu i spróbować wykorzystać w tym celu nową wiedzę.

Oczywiście nie będą one w pełni w stanie wykonać zadania za nas, ale mogą pozwolić nam spojrzeć na nie z zupełnie innej strony. Z czasem można będzie zauważyć, że nie sprawiają już aż tak dużych czynności.

Jeśli z czasem pochodzimy do czegoś z mniejszą niechęcią, oznacza to, że się rozwijamy, również w zakresie kompetencji miękkich, które pozwalają usprawnić pracę albo znaleźć do niej pomoc.

Zobacz także: Jak osiągać cele.

5/5 - (5 votes)

Dodaj komentarz