Jak jeździć po Rondzie

Ronda stają się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Wiele osób jednak nie wie jak jeździć po rondzie. W tym wpisie wyjaśniamy kilka kwestii spornych dotyczących poruszania się po rondach.

Jak jeździć po Rondzie

Ronda jednopasmowe i dwupasmowe, małe, średnie i turbinowe – ciężko znaleźć sam typ, nie mówiąc już o przepisach. Ilu Polaków, tyle sposobów, aby dostać się na rondo. Jednocześnie zgodnie z prawem całe rondo jest traktowane jako skrzyżowanie.

W teorii to wszystko. Okazuje się, że takie podejście jest trudniejsze – im więcej pasów, tym więcej wątpliwości. Jak używać kierunkowskazów na rondach? Kto ma pierwszeństwo? Który pas, jeśli chcesz iść prosto? To jest instrukcja ronda.

Jak jeździć po rondzie bez kolizji

W większości przypadków przed rondem znajdują się dwa znaki: C-12 oznaczające ronda i znak „poddania się”. Następnie wjeżdżając na rondo musimy ustąpić miejsca ludziom znajdującym się wokół ronda. Tramwaj nie jest wyjątkiem – wjeżdżając na takie rondo trzeba ustąpić.

Kiedy tramwaj chce zjechać z ronda, sytuacja się zmienia – wtedy zawsze ma pierwszeństwo. Jeśli tramwaj skręca przy wyjeździe z ronda, ma również pierwszeństwo przed samochodem.

Aktualne ruchu drogowego dostępne są w formie elektronicznej na różnego rodzaju portalach i stronach internetowych. Warto się z nimi zapoznać, zanim jeszcze wyjedziemy na drogę.

Zachęcamy do komentowania, i udostępniania naszych spisów blogowych.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz