Nie każdemu jest dane zostać kierowcą, jednak większość z nas można uznać za pieszych. W tym wpisie zastanowimy się kiedy pieszy ma pierwszeństwo, oraz jak powinien się w takich sytuacjach zachować.

Na początek sprawdźmy, co na ten temat mówią przepisy: Kierowcy pojazdów zbliżających się do przejść dla pieszych muszą zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszym na przejściach dla pieszych.
Kierowca pojazdu wjeżdżającego na jezdnię musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu przez drogę, na którą wjechał.
Szczerze mówiąc – przed przejściem przez jezdnię musimy się zatrzymać tylko wtedy, gdy są piesi. Jeśli zbliża się do zebry lub czeka na przejazd kierowcy, wszystko zależy od naszej dobrej woli. Oznaczona dzielnica mieszkaniowa jest wyjątkiem – piesi zawsze mają wśród nich pierwszeństwo.
Kiedy pieszy ma pierwszeństwo, przepisy w innych krajach
Tylko na Węgrzech iw Rumunii są takie same. W innych krajach UE piesi cieszą się zdecydowanie większymi przywilejami. W Niemczech, Austrii czy Belgii, jeśli piesi jasno wyrazili zamiar korzystania z chodnika, będą mieli pierwszeństwo na chodniku
Jednak w krajach Europy Zachodniej, mieszkańcy są jeszcze nadal o wiele bardziej zamożni niż Polacy. Posiadają spore oszczędności na kontach bankowych, przez co mają zupełnie inne podejście do życia.
Jak zwykle zachęcamy do komentowania wpisów.