Skuteczne Zarządzanie Przedsiębiorstwem

Najlepsi menadżerowie nigdy nie przestają się uczyć, ciągle poszukują nowych informacji i chętnie sięgają do nowych technik i sposobów na skuteczne zarządzanie przedsiębiorstwem. Metod, które mogą pomóc w lepszej organizacji pracy, zwiększeniu produktywności, obniżeniu kosztów i w konsekwencji osiągnięciu większej rentowności działania przedsiębiorstwa.

Skuteczne zarządzanie przedsiębiorstwem

Zarządzanie przedsiębiorstwem produkcyjnym, które działa na mocno konkurencyjnym rynku, to proces niezwykle skomplikowany, wymagający solidnej wiedzy teoretycznej, praktycznych umiejętności oraz niemałego doświadczenia.

Jedną z teorii zarządzania, która w ostatnich latach stale zyskuje na popularności jest teoria lean management, czyli teoria szczupłego (wąskiego) zarządzania przedsiębiorstwem. Specyficzną wersją tej teorii jest Kanban, czyli opracowany w latach 50. minionego wieku, w Japonii, sposób świadomego sterowania produkcją.

Metoda Kanban na skuteczne zarządzanie przedsiębiorstwem

Zasadniczo chodzi w tym przypadku o stworzeni takich warunków pracy, w których produktywność poszczególnych jednostek danego przedsiębiorstwa, będzie ściśle odpowiadała aktualnym potrzebom produkcyjnym całości. Celem metody Kanban jest zatem zmniejszenie marnotrawstwa i likwidacja zjawiska nadprodukcji, co wpływa na zwiększenie oszczędności w skali całej firmy.

W metodzie Kanban chodzi przede wszystkim o ograniczenie tworzenia zapasów, ale także o wypracowanie sytuacji, w której nie będzie najmniejszych opóźnień w cyklu dostaw półproduktów i surowców, a sam cykl produkcji będzie trwał nieprzerwanie i będzie wolny od wszelkich zakłóceń. Oczywiście jest to sytuacja idealna, ale w sprawnie zarządzanym przedsiębiorstwie możliwa do osiągnięcia.

Jak największe usprawnienie produkcji od razu przekłada się na zwiększenie rentowności przedsiębiorstwa, z jednej strony przez brak kosztów związanych z koniecznością magazynowania surowców, półproduktów i towarów już wytworzonych, z drugiej strony ze względu na ciągłość produkcji, którą można bez problemu dostosować do zmieniających się potrzeb rynkowych. Ta niezwykle radykalna w założeniach metoda zarządzania produkcją to zatem brak opóźnień, zatorów produkcyjnych, zapasów, okresów bezczynności, niepotrzebnych przemieszczeń i zbędnych elementów procesu wytwórczego.

Elementem charakterystycznym przy wprowadzeniu metody Kanban jest praktyczna likwidacja magazynów części i surowców, a także gotowych wyrobów, które przynajmniej w teorii, zaraz po zjechaniu z taśmy produkcyjnej powinny trafiać bezpośrednio do odbiorców. Stworzenie takiego systemu produkcji jest możliwe tylko i wyłącznie przy gruntownym przeobrażeniu organizacji pracy całego przedsiębiorstwa, w tym zwiększeniu znaczenia działu marketingu i sprzedaży, a także usprawnianiu systemu zamówień i dostaw. Bez tych dodatkowych elementów utrzymanie ciągłości produkcji, a zatem czerpanie maksymalnych korzyści związanych z wprowadzeniem takiego stylu produkcji jest niemożliwe.

Japoński sposób na skuteczne zarządzanie przedsiębiorstwem

Japońska metoda Kanban cieszy się sporym zainteresowaniem osób prowadzących firmy produkcyjne, a jej wprowadzenie może przynieść mnóstwo korzyści w działaniu przedsiębiorstwa, oczywiście przy zapewnieniu ciągłości dostaw i uwzględnieniu nieco większych kosztów transportu.

5/5 - (2 votes)

Ten post ma 2 komentarzy

Dodaj komentarz