Nieformalne Kontakty w Pracy

Z różnych powodów kobiety, ale też mężczyźni mogą decydować się na nieformalne kontakty w pracy. Często zaraz po zakończeniu nauki wielu absolwentów przez długi czas nie może znaleźć pracy, więc podejmują każdą sposobność, która może zagwarantować im środki finansowe na życie. Stają przed trudnym dylematem, ponieważ nie mogą znaleźć innej pracy i nie mają się z czego utrzymać. W tym przypadku rozwiązanie nie jest już tak proste, jak by się wydawało.

Nieformalne Kontakty w Pracy

Czy warto wchodzić w nieformalne kontakty w pracy

Chociaż taka decyzja może mieć negatywne skutki, młodzi ludzie nadal brną w takie kontakty. Wstyd lub kwestia sumienia schodzi na dalszy plan. Czują się zmuszeni wynikami swojego życia i często czują się uwięzieni.

Inni natomiast chcą mieć możliwość szybkiego zarobienia pieniędzy lub uzyskania awansu. Wszystkim kobietom podobają się wyższe pensje, możliwość otrzymywania prezentów, atrakcyjne zagraniczne wyjazdy służbowe czy hotele z wyższej półki.

Ogłoszenia w mediach czy na forach internetowych są zachęcające, zwłaszcza jeśli chodzi o przychody. „Działaj jako sekretarka lub hostessa”. lub „Atrakcyjna praca w egzotycznym kraju”. W większości przypadków potrzebujesz pięknego wyglądu. Doświadczenie nie wzbudza zbytniej uwagi potencjalnego pracodawcy.

Dla osoby niedoświadczonej początkowa pensja w wysokości kilku tysięcy złotych na koncie osobistym jest jak spełnienie marzeń. Zaraz po szkole Twoje dochody mogą być wyższe niż dochody twoich rodziców razem wzięte. To może być kuszące.

Odpowiadając na taką ofertę, należy wziąć pod uwagę fakt, że praca może wiązać się z wymogiem „dodatkowych” zajęć, które nie koniecznie będą odbywały się w związku z podpisaną umową. Wielu młodych ludzi to akceptuje. Dlatego tego typu sytuacje w coraz większym stopniu stają się normą dla polskich firm.

Zobacz też: Poszukiwanie pracy jest trudne.

Jak uniknąć wpadnięcia w pułapkę

Kobieta, która zdaje sobie sprawę z tego, jaka „dodatkowa odpowiedzialność” będzie jej towarzyszyć, może podjąć świadomą decyzję. Oczywiście jest w lepszej sytuacji niż ktoś, kto dostaje tego rodzaju „motywację” już po rozpoczęciu pracy, lub za jakiś czas.

Jeśli ktoś znalazł się w sytuacji, w której nie miał dokąd pójść, może nie mieć wyjścia. Kiedy masz rodzinę na utrzymaniu, spłacasz kredyt, bez wsparcia rodziny decyzja nie będzie łatwym zadaniem.

Zastanów się, czy jeśli ktoś podejmuje prace, to od razu awansuje na wyższe stanowisko? Zwykle jest to po prostu niemożliwe. Dotyczy to zwłaszcza obszarów, na których bezrobocie jest wysokie, średnie zarobki są niskie, a młodzi ludzie nie mają doświadczenia zawodowego.

Dla wielu kobiet nieformalny związek z pracodawcą to także awans zawodowy lub łatwe pieniądze i przyzwoite życie. Czy dziewczyna, która jest naiwna, może nie wiedzieć, jaka jest sugestia przyszłego pracodawcy? Kiedy decyduje się na taką pracę, jest niemile zaskoczona? Pewnie takie sytuacje też się zdarzają.

Zastanów się jednak, jak to powinno wpłynąć na myślenie młodej dziewczyny. Osoby, które dopiero zaczynają szukać pracy, wpadają w pułapkę zaraz po szkole. Szukając reklam w Internecie lub w mediach, mogą mieć trudności z wyeliminowaniem ofert związanych z wykonywaniem usług „dodatkowych” w pracy. Czasem treść ogłoszenia na pierwszy rzut oka nie budzi żadnych podejrzeń.

Nieformalne kontakty w pracy, na co zwracać uwagę

Oczywiście w tym przypadku należy dokładnie zapoznać się z ogłoszeniem i zweryfikować firmę, która je opublikowała. Podczas pracy w biurze rekrutacyjnym ogłoszenia, które podkreślają dobry wygląd i wymagają zdjęć, oraz ogłoszenia, w których wykształcenie nie jest ważne, lub pracodawca nie podaje własnych informacji, mogą budzić niepokój.

Warto również skorzystać z renomowanego portalu z ogłoszeniami o pracę. Konsekwencje wykonywania tego rodzaju pracy bez znajomości „zakresu” swoich obowiązków mogą być czasami wręcz śmiertelne.

Ze względu na formę zależności w ramach zatrudnienia, zmuszanie pracownika do nieformalnych kontaktów może spowodować, że pracownicy zgodzą się na to z obawy przed utratą pracy. W efekcie może pojawić się w pracowniku wstręt do samego siebie, poczucie winy, problemy z sumieniem, depresja i nerwica, czy też całkowita utrata zaufania w stosunku innych ludzi.

Młoda dziewczyna może czuć się oszukana przez swojego pracodawcę. Choć problemy w nowej pracy mogą pojawić się po jakimś czasie, nie zmieniają faktu, że decyzja o rezygnacji nie jest dla nikogo łatwa.

5/5 - (7 votes)

Dodaj komentarz