Czym jest Copywriting i jak Zarabiać na Pisaniu

Jeśli lubisz pisać, interesujesz się branżą reklamową i chcesz docelowo pracować na własnej działalności, dobrym pomysłem może być copywriting. To praca, która w wielu przypadkach może być zdalna, a pozwala na zarabianie całkiem sporych pieniędzy. Oczywiście, trzeba mieć jednak świadomość, że początkujący copywriterzy będą zarabiać mniej niż osoby z wieloletnim doświadczeniem. Ale tak jest też w wielu innych branżach.

Czym jest Copywriting

Czym jest copywriting ?

Copywriting to spory zakres działań związanych z tworzeniem przekazów reklamowych i promocyjnych, a także wszelkich treści marketingowych. To właśnie copywriterzy zajmują się tworzeniem chwytliwych haseł reklamowych. Większość z tych, które są powszechnie znane z danych i obecnych reklam, została stworzona przez doświadczonych copywriterów. Operowanie słowem na wiele możliwych sposobów to chleb powszedni każdego copywritera.

Specjalista z tej branży tworzy nie tylko hasła reklamowe, ale równie teksty na strony internetowe, artykuły poradnikowe, sponsorowane czy z lokowaniem produktu. Copywriterzy zajmują się również kompleksowo treściami do sklepów internetowych – tworzą opisy produktów i kategorii, teksty sponsorowane, a także promocyjne dla poszczególnych firm, teksty zapleczowe, treści do newsletterów czy landing page. Wszędzie, gdzie mamy do czynienia z zachęcającymi przekazami reklamowymi, są one dziełem copywriterów.

Copywriting – jak zacząć

Aby zostać copywriterem, trzeba mieć przede wszystkim odpowiednie uzdolnienia, predyspozycje zawodowe i umiejętności. Bardzo ważne jest tak zwane lekkie pióro – jeśli lubisz pisać i dobrze czujesz się w tworzeniu różnych treści, być może to właśnie będzie zawód dla Ciebie. Myli się jednak ten, kto uważa, że wystarczy być świetnym w wypracowaniach szkolnych, aby dobrze sobie poradzić w zawodzie copywritera.

Specjalista z tej branży musi mieć wiedzę z zakresu nowoczesnej reklamy i marketingu, sprawnie poruszać się wśród branżowych słów, zwrotów i określeń. Warto więc na początku spędzić nieco czasu po prostu na poznawaniu branży, czytaniu artykułów dla początkujących copywriterów, e-booków, a także uczestniczyć w różnego rodzaju szkoleniach. W sieci można znaleźć ich całkiem sporo, nie ma więc problemu z dostępem do specjalistycznej wiedzy, która później przyda się w codziennej pracy i tworzeniu treści.

Początkujący copywriterzy najczęściej nie mają wiele zleceń, muszą bowiem wyrobić sobie markę osobistą, mieć zadowolonych klientów, bazować na poleceniach. Trzeba więc liczyć się z tym, że na początku być może będzie to praca bardziej dodatkowa. Jednak z biegiem czasu, wraz z ilością napisanych tekstów i wzrostem doświadczenia, można liczyć na coraz ciekawsze i lepiej płatne zlecenia.

Gdzie szukać zleceń dla copywritera?

Zlecenia dla copywriterów można znaleźć na wielu stronach ogłoszeniowych, a także na portalach z anonsami o pracę. Sporo agencji reklamowych szuka początkujących cipywriterów, którzy będą przyuczani do swoich obowiązków. Nie muszą więc już na starcie mieć specjalistycznej wiedzy. Zlecenia dla copywriterów można również znaleźć na portalach branżowych związanych z rynkiem reklamowym, działaniami promocyjnymi, a także na stronach dla freelancerów.

Wielu klientów, zarówno indywidualnych, jak i firmowych, wystawia ogłoszenia na stronach typu Oferia czy Oferteo, a wykonawców wybierają spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń. Copywriterzy mają całkiem sporo możliwości zawodowych, jeśli chodzi o formę zatrudnienia. Mogą być wolnymi strzelcami, mogą pracować na etacie w agencji reklamowej czy firmie zajmującej się marketingiem, czy promocją. Mogą również z biegiem czasu założyć własną działalność.

Ta ostatnia opcja jest jednak przeznaczona głównie dla osób z doświadczeniem, sporym zapleczem, jeśli chodzi o klientów, a także z setkami napisanych tekstów na koncie. Copywriting, choć początkowo będzie raczej pracą dodatkową, z biegiem czasu może zamienić się w główne i całkiem dobre źródło utrzymania.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz