Działalność Gospodarcza dla Początkujących

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce, choć uważane bywa za trudne i problemowe, nadal cieszy się ogromną popularnością. Bardzo często wybierają ją osoby, które z różnych względów nie chcą już pracować na etacie lub w innej formie dla kogoś, a chcą działać na własny rachunek. Własna działalność gospodarcza to sporo plusów, trzeba jednak pamiętać, że ma także swoje ujemne strony.

Działalność Gospodarcza dla Początkujących

Założenie działalności gospodarczej kiedyś było dosyć trudne i skomplikowane, jednak w ostatnich kilkunastu latach uległo to znacznemu uproszczeniu. Obecnie obowiązuje tak zwana zasada jednego okienka podczas wizyty w urzędzie. Można również bez problemu założyć działalność gospodarczą online, rejestrując się jako przedsiębiorca na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG).

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Aby założyć jednoosobową działalność gospodarczą, trzeba być osobą pełnoletnią. Zarówno podczas wizyty w urzędzie, jak i na stronie CEiDG trzeba będzie wypełnić wniosek. Podajemy w nim informacje o nazwie firmy, podać adres rejestrowy i miejsce prowadzenia działalności. Trzeba pamiętać, że do wszystkich adresów, które zgłaszamy do CEiDG musimy mieć tytuł prawny – nie można więc założyć sobie działalności gospodarczej na dowolny adres.

Podczas rejestracji firmy podajemy również informację o kodach PKD, czyli o klasyfikacji działalności. Liczbę kodów można podać dowolną, kod główny musi jednak jak najbardziej odpowiadać temu, czym będziemy się zajmować. Na tym etapie trzeba również sprawdzić, czy nie będziemy potrzebować zezwolenia lub koncesji na wykonywaną działalność.

Kolejnym krokiem jest wybór formy opodatkowania. Większość przedsiębiorców decyduje się na opodatkowanie na zasadach ogólnych, ale mają również do dyspozycji stawkę liniową i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, a także kartę podatkową. Przedsiębiorcy na starcie muszą również założyć rachunek bankowy – nie jest on co prawda obowiązkowy w przypadku JDG, jednak warto go mieć, aby oddzielić środki firmowe od prywatnych. Trzeba również załatwić wszelkie formalności w ZUSie- zgłosić się do ubezpieczenia, a także złożyć kilka istotnych formularzy. Najlepiej wybrać się osobiście do ZUS-u, gdzie na miejscu otrzymamy wszystkie informacje.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – wady i zalety

Prowadzenie JDG ma sporo zalet – przede wszystkim sami sobie jesteśmy szefem, mamy realny wpływ na wysokość zarobków, nie uczestniczymy w rozbudowanym łańcuchu, w którym każdy musi zarobić swoją część. Co miesiąc płacimy jedynie stawkę ubezpieczeniową oraz zaliczki na podatek dochodowy.

Własna działalność nie ogranicza, tak jak etat, jest większa dowolność, jeśli chodzi o czas pracy, możliwość zrobienia sobie wolnego. Ale ma też ciemniejsze strony – z zarobkami w JDG bywa różnie, są dobre i słabe okresy. Szczególnie n starcie działalności trzeba liczyć się z faktem, że zyski raczej nie będą wysokie. To także spora odpowiedzialność, gdy mamy świadomość, że wysokość naszego dochodu zależy wyłącznie od nas.

JDG to także odpowiadanie całym swoim majątkiem za długi powstałe w prowadzeniu działalności. Nie da się więc formalnie oddzielić własnego majątku od majątku firmowego, jak ma to miejsce w przypadku chociażby spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która często traktowana jest jako dobra alternatywa dla JDG.

Działalność gospodarcza nierejestrowa

W polskim systemie prawnym funkcjonuje również coś takiego, jak działalność nierejestrowa. Nie zawsze trzeba więc przechodzić cały proces związany z formalnościami przy zakładaniu firmy. Jeśli zakładasz, że przychody z Twojej działalności będą nieduże, nie musisz rejestrować się jako przedsiębiorca. Aby móc prowadzić działalność bez rejestracji, trzeba spełnić kilka warunków:

  • być osobą fizyczną, nie wykonywać działalności w ramach spółki cywilnej,
  • nie prowadzić działalności wymagającej koncesji czy zezwolenia,
  • nie wykonywać działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 5 lat, czyli 60 miesięcy.

Istotnym warunkiem jest również przychód – każdego miesiąca nie może on przekroczyć 50 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę. Na działalności nierejestrowej w 2022 roku można więc mieć przychody nie wyższe niż 1505 brutto.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz