Jak napisać własny życiorys

  • Post author:
  • Post last modified:12 września 2023
  • Post category:Porady

Jak śpiewał Ryszard Rynkowski, życie jest nowelą, której nigdy nie masz dość. Aby jednak nasze życie miało jakiś głębszy sen, należy nim odpowiednio pokierować. Z tego artykułu dowiesz się, jak napisać własny życiorys, aby być z życia zadowolonym.

Jak napisać własny życiorys

Tytuł tego wpisu może się wydawać trochę mylący. Nie chodzi bowiem w nim o napisanie życiorysu w sensie dokumentu, który zazwyczaj załączamy do podania o pracę, czy o przyjęcie na studia. Mam tutaj na myśli odpowiednie pokierowanie swoim życiem, „napisanie” najlepszej wersji swojego życiorysu.

Jak napisać własny życiorys, od czego zacząć

Na początek proponuje uświadomić sobie, w którym momencie życia się znajdujesz. Jeśli jesteś osobą młodą, świeżo po szkole, czy po studiach, Twoje życie właściwie dopiero się zaczyna. Prawdopodobnie masz przed sobą wiele lat życia. Czas na próby, eksperymenty i ewentualne korekty w życiorysie.

Jeśli jednak jesteś już w okolicach czterdziestki, pewnie masz już własną rodzinę, lub zdecydowałeś, lub zdecydowałaś, że nie chcesz jej zakładać. Twoje życie nabrało już pewnego kształtu, i nadszedł czas na jego podsumowanie i ocenę. Idealną sytuacją będzie, kiedy jesteś osobą spełnioną, zadowoloną z dotychczasowych osiągnięć. Niestety nie zawsze tak jest.

Wiele osób w tym wieku przechodzi tzw. kryzys wieku średniego. Zdają sobie sprawę, że duża część życia już przeminęła, a marzenia z lat młodości są nadal niezrealizowane. Zastanawiasz się, czy jest jeszcze nadzieja, czy uda mi się jeszcze coś w życiu zmienić.

Głowa do góry, wszystko jeszcze przed Tobą

Granica wieku, w którym ludzie decydują się na posiadanie potomstwa, trochę się w ostatnich latach przesunęła. Z badań statystycznych wynika, że kobiety zachodzą w ciąże coraz później. Mimo to, po przekroczeniu magicznej czterdziestki, większość ludzi mówiąc kolokwialnie, nie bawi się już pieluchami. W większości przypadków dzieci już są dorosłe, lub prawie dorosłe.

Czas zatem zająć się trochę sobą. Nie nakłaniam oczywiście nikogo do zaniedbywania więzi rodzinnych, ale kiedy „pisklęta wyfruwają w gniazda” powstaje pewna pustka, którą należy zapełnić. Jeśli tego nie zrobisz, prędzej czy później dopadnie Cię mityczny kryzys wieku średniego. Jeśli więc znajdujesz się w sytuacji opisanej powyżej, jak najszybciej zacznij zastanawiać się jak napisać własny życiorys od nowa. Pamiętaj o tym, że nowy etap w życiu, nie musi być oderwany od poprzedniego, wręcz przeciwnie. Może być doskonałą kontynuacją obecnego życia.

Czym możesz się zająć, jak napisać własny życiorys od nowa

Wszystko zależy od tego kim jesteś, oraz jak do tej pory przebiegało Twoje życie. Osoby, które nie są zadowolone ze swojej obecnej pracy, mogą po prostu poszukać sobie nowej. Na rynku pracy jest sporo ofert, dodatkowo jeśli osiągniesz odpowiedni status materialny, nie masz już takiej dużej presji na pracę dla pieniędzy. Młodzi ludzie, którzy mają na utrzymaniu rodzinę i kredyt hipoteczny, muszą gdzieś pracować. Wezmą każdą dostępną pracę, która zapewni im przetrwanie do kolejnego miesiąca. W takiej sytuacji trudno o odważne decyzje i kreatywność.

Weź również pod uwagę zmianę zawodu, lub podniesienie kwalifikacji, np. w dziedzinie marketingu internetowego. Jeśli nie odpowiada Ci obecna praca, zastanów się, dlaczego tak jest. Zbadaj swój profil osobowościowy, i sprawdź, w jakich sytuacjach najlepiej się czujesz. Może np. nie odpowiada Ci praca w dużej grupie ludzi, lub nie możesz znieść ciągłego stresu i zmian. Możliwe, że jesteś osobą kreatywną, która nie powinna wykonywać powtarzalnych czynności, ponieważ się nimi szybko nudzi.

Nowoczesne technologie, oraz nowe możliwości

W ostatnim czasie coraz bardziej popularna jest praca zdalna. Możesz wykonywać zleconą pracę, nie ruszając się z własnego domu. Coraz więcej firm decyduje się na takie rozwiązanie, ponieważ pozwala to na duże oszczędności, a do tego podnosi wydajność pracowników.

Dobrym pomysłem będzie również uruchomienie własnej działalności gospodarczej, lub praca jako niezależny freelancer. Internet jest ogromną bazą wiedzy w tej materii. Znajdziesz w nim wiele pomysłów i inspiracji. Dodatkowo możesz liczyć na darmowe szkolenia z wielu dziedzin. Wystarczy trochę wolnego czasu i szczere chęci.

Nie czekaj, czasu ucieka. Każda minuta, która przeminie, już nigdy nie wróci. Już nigdy nie będziesz młodszy, czy młodsza niż w tym momencie. Zastanów się więc teraz, jak napisać własny życiorys, a przynajmniej dalszą jego część.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz