Praca dodatkowa – Gdzie szukać pracy dodatkowej

Rosnące koszty życia, wysoka inflacja i sporo wydatków sprawiają, że wiele osób ma problemy z dopięciem domowego budżetu. Nie zawsze wypłata wystarcza, aby zaspokoić wszystkie podstawowe wydatki. Wtedy dobrym rozwiązaniem, o ile czas i możliwości pozwalają, jest znalezienie pracy dodatkowej. Zwiększenie dochodów zawsze jest lepszą opcją niż cięcie wydatków. Dodatkowe zatrudnienie jest również dobrym rozwiązaniem w przypadku uczniów, studentów oraz innych osób, które nie mają możliwości podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin.

Praca dodatkowa

Czym jest praca dodatkowa

Praca dodatkowa, często nazywana też dorywczą, jest niestandardową formą zatrudnienia, w więc nie jest ujęta w przepisach kodeksu pracy, ani nie ma też jednej definicji. W dużym skrócie można ująć to tak, że pracą dodatkową są wszystkie formy aktywności, które mają w określonym czasie przynieść nam dodatkowy zastrzyk gotówki, również zarabianie przez Internet. Praca dodatkowa najczęściej nie przynosi wysokich dochodów, gdyż jest dosyć ograniczona czasowo. Z założenia jest to forma uzyskania dodatkowej gotówki. Oczywiście, nie oznacza to, że na dodatkowych zajęciach nie można zarobić więcej. Zdarza się i tak, że na pracy dodatkowej zaczynamy zarabiać na tyle dobre pieniądze, że decydujemy się na przebranżowienie i pracę w nowym zawodzie czy w innej formie działalności.

Dla kogo praca dodatkowa

Praca dodatkowa to dobra opcja między innymi dla uczniów i studentów, którzy nie mają możliwości podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze godzinowym. Szczególnie jeśli studiują dziennie i nie są w stanie połączyć zajęć na uczelni z pracą zarobkową. Dzięki pracy już na studiach nie tylko mają możliwość zdobycia dodatkowej gotówki, ale również dbają o wypełnienie swojego CV. Pracodawcy w przyszłości na pewno przychylniej będą patrzeć na tych kandydatów do pracy, którzy mają już jakieś doświadczenie zawodowe. Drugą grupą osób, które często korzystają z pracy dodatkowej są emeryci, którzy mają na tyle niskie świadczenia, że nie pozwalają one na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Praca na emeryturze to nie tylko dodatkowy zastrzyk gotówki, ale również możliwość bycia dalej aktywnym, a to w przypadku osób starszych jest ważne ze względu na zdrowie i dobre samopoczucie.

Z pracy dodatkowej korzystają również osoby, które mają niewysokie wynagrodzenie i potrzebują dodatkowych środków finansowych. Czasem nawet kilkaset złotych w skali miesiąca to gotówka, która pozwala na zbudowanie spokoju finansowego. Dzięki pracy dodatkowej można również zdobyć nowe kwalifikacje i umiejętności, a także doświadczenie w zupełnie nowej branży. A to przekłada się na szersze możliwości zawodowe i szansę na zatrudnienie z lepszymi zarobkami. Zdarza się więc, i to wcale nierzadko, że praca dodatkowa zamienia się w pracę stałą.

Gdzie szukać pracy dodatkowej

Możliwości pracy dodatkowej jest sporo, jednak wiele zależy od możliwości, ilości czasu wolnego, a także wieku osób szukających dorywczego zatrudnienia. Uczniowie i studenci często roznoszą ulotki, pracują jako hostessy czy przy zbieraniu owoców i warzyw. Bywają również kelnerami, barmanami czy innymi pracownikami branży gastronomicznej. Starsze osoby chętnie wybierają takie działania, jak opieka nad dziećmi, sprzątanie czy inne prace porządkowe. Oprócz stacjonarnej pracy dodatkowej, coraz bardziej popularna jest praca dorywcza online. To dobre rozwiązanie, aby bez wychodzenia z domu zarobić dodatkową gotówkę. W sieci można znaleźć sporo zleceń między innymi dla osób, które zajmują się księgowością, tłumaczeniami, pisaniem tekstów, sprzedażą przez internet, marketingiem szeptanym, grafiką komputerową czy różnymi działami IT. Możliwe jest również dorabianie na wypełnianiu ankiet, polecaniu konkretnych produktów czy usług, prowadzeniu bloga. Możliwości pracy online jest całkiem sporo. Choć początkowo może być ciężko o takie zlecenia, z biegiem czasu klienci sami zaczynają napływać do wykonawcy.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz