Poszukiwanie pracy, bez względu na stanowisko czy branżę, wiąże się z koniecznością przygotowania kompletnych dokumentów aplikacyjnych. Wśród nich najważniejsze jest CV, które jest niezmienne i można je wysyłać praktycznie do każdej firmy w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę, a także list motywacyjny, który powinien już być tworzony za każdym razem od podstaw i tworzony dla konkretnego pracodawcy.
SPIS TREŚCI
Do czego służy list motywacyjny
Gdy szukamy pracy, musimy przedstawić się potencjalnemu pracodawcy z jak najlepszej strony. A że większość rekrutacji odbywa się dzisiaj przez internet, nie mamy możliwości zaprezentowania się osobiście. Na rozmowę rekrutacyjną zapraszanych jest zwykle kilka, może kilkanaście osób, choć oferty nadsyła kilkudziesięciu kandydatów lub więcej.
Jest więc oczywiste, że to, co napiszemy w naszych dokumentach aplikacyjnych, ma ogromne znaczenie dla dalszych etapów rekrutacji. Dobrze przygotowane CV i list motywacyjny mają więc bezpośredni wpływ na to, czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę rekrutacyjną, a pośrednio na to, czy otrzymamy zatrudnienie.
Co to jest list motywacyjny i jakie elementy zawiera
List motywacyjny jest dokumentem aplikacyjnym, który dla potencjalnego pracodawcy zawiera sporo informacji o kandydacie do pracy. List powinien spełniać wszystkie wymogi pisma formalnego, a więc zawierać datę i miejscowość, dane nadawcy, dane adresata. W liście warto napisać, dlaczego chcemy pracować akurat w danej firmie, a także poinformować pracodawcę o korzyściach wynikających z naszego zatrudnienia.
Korzyści warto wymienić w punktach, dzięki czemu będą bardziej czytelne. Wśród korzyści należy wymienić swoje dotychczasowe sukcesy w danej branży, informacje o specjalistycznych kursach i szkoleniach, a także o przygotowaniu zawodowym, dzięki któremu jesteśmy idealnymi kandydatami.
Jak napisać wzorowy list motywacyjny
Osoby, które nie po raz pierwszy szukają zatrudnienia, zwykle mają już spore doświadczenie w tworzeniu dokumentów aplikacyjnych, a więc także listu motywacyjnego. Jeśli jednak dopiero po raz pierwszy zabierasz się za to zadanie, warto zadbać o to, by list napisany był według wzoru i ogólnie panujących zasad.
W sieci można znaleźć sporo wzorów listów motywacyjnych, dzięki czemu łatwiej jest stworzyć własny dokument. Trzeba jednak pamiętać, by takich listów nie kopiować, a traktować je jako inspirację. Każde stanowisko i każdy pracodawca wymaga bowiem nieco innego listu motywacyjnego. Podczas pisania listu motywacyjnego pamiętaj, by najważniejsze informacje zawrzeć na samym początku w pierwszym akapicie – informacje o największych zawodowych osiągnięciach, rzadkich umiejętnościach lub świetnym doświadczeniu zawodowym.
Jeśli pracodawca lub osoba z działu HR ma do przejrzenia kilkadziesiąt, a nawet więcej listów, raczej czyta je dosyć wyrywkowo. Jeśli na wstępie nie zaciekawimy czytającego, może przerwać w połowie i nasz dokument aplikacyjny odrzucić.
List motywacyjny – najczęściej popełniane błędy
Błędy w listach motywacyjnych dotyczą zarówno formy, jak i treści. Jeśli chodzi o formę, często dokumenty są mało czytelne, chaotyczne, a osoby je piszące nie zadały sobie trudu, by chociaż odpowiednio sformatować tekst. Dużym błędem jest również napisanie tylko jednego listu motywacyjnego i wysyłanie go na różne stanowiska do każdej firmy.
Doświadczony rekruter bardzo szybko zorientuje się, że ma do czynienia z kopią rozsyłaną wszędzie. Sporym problemem są również kłamstwa w liście motywacyjnym. Często dotyczą one kwalifikacji czy posiadanych umiejętności. Kandydaci wpisują je jako korzyści dla przyszłego pracodawcy, tymczasem takie kłamstwa są bardzo proste do zweryfikowania i raczej bardzo szybko przekreślą jakiekolwiek szanse na zatrudnienie.
Problemem bywa również kopiowanie informacji z CV, tymczasem CV i list motywacyjny to dwa różne dokumenty, w których zawarte powinny być inne informacje. Warto również wspomnieć o błędach językowych i laniu wody – zdarza się, że list motywacyjny jest długi i bardzo rozbudowany, a w rzeczywistości nie dostarcza żadnych informacji. O wiele lepiej będzie, jak list będzie krótszy, ale konkretny.