Wiele kobiet zastanawia się nad pracą Opiekunki w Niemczech. Choć jednak przemawia za nią wiele argumentów, trudno nie mówić o lęku przed nieznanym, który często potrafi paraliżować kandydatki do pracy w tym zawodzie. Czas więc zadać sobie kilka pytań, które pozwolą go zwalczyć.
SPIS TREŚCI
Pytanie o cel wyjazdu
Pytanie o cel wyjazdu jest jednym z tych, na które nie da się odpowiedzieć niewłaściwie, bo praca Opiekunki w Niemczech pozwala na realizację wielu z nich. To idealna forma zatrudnienia nie tylko dla tych osób, które marzą o wysokich zarobkach i podreperowaniu rodzinnego budżetu. Trudno nie wypowiadać się o niej pozytywnie także wtedy, gdy ma się na uwadze postępy w nauce języka niemieckiego, jakie można osiągnąć pomagając seniorowi. Opieka Niemcy to zresztą nie tylko czas z osobą starszą. To także godziny spędzane na zwiedzaniu i innych aktywnościach, które pozwalają lepiej poznać kraj naszych zachodnich sąsiadów.
Pytanie o przygotowania
Wiele kobiet obawia się wyjazdu do Niemiec przede wszystkim ze względu na to, że wiąże się on z wykorzystywaniem umiejętności innych niż te, które są im potrzebne na co dzień. Lęk potęguje dość popularny mit na temat tego, że jako Opiekunki zatrudnia się przede wszystkim doświadczone pielęgniarki. Oczywiście, są one mile widziane w niemieckich domach, do pracy w opiece w Niemczech przyjmowane są jednak także te panie, które w Polsce pracowały jako księgowe, kasjerki, nauczycielki oraz kelnerki. Ogłoszeń o pracę jest wiele, a nie każda osoba starsza oczekuje specjalistycznej pomocy. Często można zresztą usłyszeć, że bardziej niż specjalistyczna wiedze Opiekunce przydaje się dobry humor i odrobina empatii. Warto pamiętać też o tym, że wcale nie brakuje kursów, których ukończenie podnosi kompetencje potencjalnych Opiekunek osób starszych. Wiele z nich to przy tym kursy bezpłatne.
Pytanie o język
Praca dla Opiekunki w Niemczech wymaga pewnej wiedzy na temat języka, jakim posługują się seniorzy w tym kraju. Mitem jest jednak przeświadczenie, że tylko poziom biegłości jest szansą na wysokie zarobki. Oczywiście, im lepiej będzie się mówić po niemiecku, tym większa będzie też szansa na opartą na zrozumieniu relację z osobą starszą. Na start przyda się jednak znajomość kilkuset słów i kilkudziesięciu zwrotów. Bardziej doświadczone Opiekunki seniorów zapewniają, że taki poziom znajomości języka można zdobyć już podczas miesięcznego kursu w Polsce, również w formie online. Warto też pamiętać, że już na miejscu nowe zwroty będą przyswajane z dnia na dzień, niejako przy okazji i bez poważniejszej refleksji na ich temat. Braki językowe nie powinny więc zniechęcać do spróbowania swoich sił w zawodzie Opiekunki. https://www.aterima-med.pl/oferty-pracy