Jeśli zastanawiasz się, czy inwestowanie w kryzysie ma w ogóle sens, przeczytaj ten wpis. Dowiesz się, dlaczego największe majątki powstają właśnie w trudnych czasach, oraz jak możesz zarobić na kryzysie.
Cykle koniunkturalne w gospodarce
Podobno energia nie może zostać zniszczona, ani wytworzona, może tylko zmienić formę. Myślę, że trochę podobnie jest z kapitałem. Również przechodzi z rąk, do rąk. Przypomina mi się dawne powiedzenie z wojska, które mówiło, że w wojsku nic nie ginie, czasami tylko zmienia właściciela.
Mam nadzieję, że w dzisiejszych czasach w polskiej armii jest trochę lepiej niż za moich czasów. Nie o tym jednak miał być ten wpis. Chciałem posłużyć się analogiom, że tam, gdzie jedni zyskują, inni tracą. W kryzysie finansowym i gospodarczym wiele osób traci, ale są też tacy, którzy zyskują bardzo dużo.
Zasady inwestowania w kryzysie
Podobno wartość firmy Amazon w czasie kryzysu związanego z koronawirusem, wzrosła o 30 %. Firma już wcześniej była warta bardzo dużo, ale trafiła się doskonała okazja, żeby to poprawić, i właściciele firmy skorzystali z niej.
Inwestowanie w okresie kryzysu gospodarczego może być pełne wyzwań, ale także pełne szans. Poniżej opisuję kilka zasad, które mogą być pomocne w zabezpieczeniu i pomnożeniu majątku w trudnych czasach:
- Badania i analiza: Głębokie analizy i badania różnych sektorów oraz firm są kluczowe, aby minimalizować ryzyko i podejmować przemyślane decyzje inwestycyjne w okresie kryzysu.
- Różnorodność portfela: Strategia dywersyfikacji portfela jest niezbędna, szczególnie w trudnych czasach. Rozważ inwestycje w różne klasy aktywów i sektory, aby zabezpieczyć swoje zasoby przed większymi stratami.
- Ostrożność w dźwigni finansowej: W okresie kryzysu ważna jest szczególna ostrożność w stosowaniu dźwigni finansowej. Pomimo że dźwignia może zwiększyć potencjalne zyski, zwiększa też ryzyko strat. Dbaj o odpowiednie zabezpieczenie swojego portfela.
- Inwestycje w aktywa wartościowe: Aktywa wartościowe, takie jak metale szlachetne, mogą służyć jako „bezpieczna przystań” dla Twojego kapitału podczas kryzysu, pozwalając zachować jego wartość.
- Długoterminowe perspektywy: Zachowaj długoterminowy punkt widzenia i unikaj impulsywnych decyzji. Stawiaj na aktywa o solidnych podstawach, które mają potencjał do wzrostu po zakończeniu kryzysu.
Jeśli masz jakieś pytanie w związku z publikowanymi wpisami, napisz przez formularz kontaktowy.