Każdy, kto posiada prawo jazdy, powinien doskonale wiedzieć, kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu. Jednak w praktyce, nie zawsze sprawa jest tak oczywista, jak by się wydawało. W tym wpisie omówimy kilka przykładów sytuacji potencjalnie spornych.
Skrzyżowania typu równorzędnego to skrzyżowania bez znaków drogowych ani świateł drogowych. Na tym samym skrzyżowaniu pierwszeństwo ma zawsze pojazd uprzywilejowany, następnie pojazd szynowy, a następnie pozostałe pojazdy. W takich przypadkach najpierw będzie przejeżdżała straż pożarna, potem tramwaj, a na końcu autobus.
Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym
Jeśli ruch odbywa się w pobliżu równorzędnego skrzyżowania na skrzyżowaniu, pojazd po prawej stronie ma pierwszeństwo niezależnie od kierunku jazdy. Ta zasada nie dotyczy oczywiści wspomnianych wcześniej pojazdów uprzywilejowanych.
Zawsze obowiązuje jednak zasada ograniczonego zaufania. Oznacza to, że powinniśmy zakładać, że kierowca innego pojazdu znajdującego się na drodze, nie będzie się stosował do przepisów, lub może ich po prostu nie znać.
Uszkodzenia pojazdów powstałe w czasie kolizji czy wypadku drogowego, będą bardzo kosztowne dla ich właścicieli. Ubezpieczenie nie zawsze pokryje wszystkie szkody. Warto więc na taką okoliczność posiadać dodatkowe fundusze na rachunku bankowym lub na lokacie.
Jak zwykle zachęcamy do komentowania wpisów. W razie jakichkolwiek pytań można się z nami skontaktować przez formularz umieszczony w serwisie.
Sprawdź również inne wpisy na naszym blogu.