Pisanie CV – Najważniejsze elementy listu motywacyjnego

Szukanie nowej pracy może być bardzo wyczerpującym zajęciem. Warto więc się do tego dokładnie przygotować. Z tego wpisu dowiesz się jak napisać CV, oraz czym pisanie CV różni się ono od listu motywacyjnego.

Pisanie CV

Wstęp

Osoby, które przygotowują się do rekrutacji, dbają o przedstawienie potencjalnemu pracodawcy starannie przygotowane dokumenty aplikacyjne. Wielokrotnie zwracają przy tym uwagę na to, że o ile list motywacyjny opiera się na dość prostych zasadach formalnych, o tyle przygotowanie dobrego życiorysu to nie lada wyzwanie.

Warto zatem zastanowić się nad tym, co warto zawrzeć w naszym CV, jeżeli chcemy, aby stanowiło ono dowód na to, że jesteśmy w stanie spełnić oczekiwania pracodawcy. Okazuje się przecież, że problemy stwarzają nawet te jego elementy, które powinny być uzupełniane w sposób intuicyjny.

Sprawdź poprawność danych osobowych i teleadresowych

Pierwszą z rubryk naszego życiorysu, która musi zostać uzupełniona, to są dane osobowe. Często okazuje się przy tym, że już na tym etapie nie jesteśmy wolni od błędów. Osoba, która zechce dać nam pracę, powinna zyskać informacje umożliwiające jej nawiązanie z nami kontaktu. Dlatego niezbędne wydaje się więc podanie naszego numeru telefonu oraz adresu e-mail.

Dane tego typu wpisujemy zawsze w sposób mechaniczny, przed wysłaniem dokumentów warto przyjrzeć się im jednak uważnie. Dość częste są przypadki przestawiania liter bądź cyfr, może się więc okazać, że podczas gdy my czekamy na kontakt ze strony pracodawcy, on sam nie ma takiej możliwości. Nie podaliśmy mu bowiem rzeczywistych namiarów.

Pisanie CV, czym jest list motywacyjny

Ciekawą częścią coraz większej części CV jest dział, w którym kandydat określa swój cel zawodowy. Ciągle jeszcze rozwiązanie tego typu nie jest wymagane od każdego, kto chce zmienić pracę. O celu zawodowym informuje bowiem list motywacyjny. Niekiedy jednak umiejętność określenia, czego oczekujemy tak od siebie, jak i od stanowiska, na które aplikujemy, może powiedzieć o nas więcej niż pozostałe elementy naszego życiorysu.

Pamiętajmy jednak, że pisząc o celu zawodowym, nie powinniśmy przesadzać. Wypowiedź nie powinna przekraczać trzech lub czterech linii tekstu. Pracodawca może bowiem odnieść wrażenie, że nie rozumiemy, na jakie stanowisko pracy aplikujemy.

Warto pamiętać również o kilku zasadach odnoszących się do naszego wykształcenia. Wiele osób zapomina, na przykład, że obowiązuje w tym przypadku zasada odwróconej kolejności, przez co właściwie nie wie, jak napisać CV. Jeśli nadal rozwijamy naszą ścieżkę edukacyjną, powinniśmy podać orientacyjną datę jej zakończenia.

Po raz kolejny warto też przypomnieć o zdrowym rozsądku, choć możemy darzyć sympatią ukończone przez nas przedszkole, nie jest to jeszcze powód, by opisywać je w życiorysie, zwłaszcza jeśli później zdobyliśmy wykształcenie wyższe i uczęszczaliśmy na studia podyplomowe.

Jeśli masz dodatkowe pytania lub sugestie jak napisać CV, umieść je w komentarzu pod wpisem. Zachęcamy również do udostępniania naszych tekstów w mediach społecznościowych.

5/5 - (3 votes)

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz