Poszukiwanie zatrudnienia przez osoby nieletnie nie jest w dzisiejszych czasach niczym dziwnym – coraz więcej młodych osób chce mieć własne pieniądze, zacząć stawiać pierwsze kroki w życiu zawodowym, uczyć się samodzielności. Warto jednak pamiętać, że zatrudnianie pracowników młodocianych wiąże się ze spełnieniem bardzo konkretnych wymagań. Małoletni nie zawsze mogą wykonywać te same prace, co osoby dorosłe, ani też pracować w zbyt wysokim wymiarze godzinowym.
SPIS TREŚCI
Jak może zarobić osoba nieletnia
Osoby niepełnoletnie z pewnością nie mają takich możliwości zawodowych jak osoby dorosłe, które mają odpowiednie wykształcenie, doświadczenie zawodowe, kwalifikacje, ukończone różnego rodzaju szkolenia. Małoletni pracują raczej przy zadaniach, które są proste i niewymagające: rozdawanie ulotek, wykładanie towaru w sklepie, rozwożenie zakupów, zbieranie owoców, praca w restauracji czy w hotelach, a także wykonują prace sezonowe.
Ciekawą alternatywą może być także zarabianie w Internecie. Wykonywanie prostych zadań, wypełnianie ankiet, czy choćby klikanie banerów reklamowych nie wymaga szczególnych kwalifikacji zawodowych, a może przynieść dodatkowy dochód.
Najczęściej też osoby małoletnie nie mogą liczyć na wysokie stawki przy zatrudnieniu – nie zmienia to jednak faktu, że wiele osób małoletnich decyduje się na takie warunki. Mogą dzięki temu zarobić środki na własne potrzeby, a także w różnych sytuacjach odciążyć rodziców. Małoletni często zarabiają także na swoją przyszłą edukację lub na wakacje – część wakacji pracują, a dzięki temu drugą część mogą spędzić na swoich wymarzonych wyjazdach.
Czy osoba niepełnoletnia może pracować ?
Według polskich przepisów pracować może osoba, która ukończyła 15 lat i ma ukończoną ośmioklasową szkołę podstawową. Możliwe jest zatrudnianie także młodszych nastolatków w wieku od 13 do 15 lat, ale wtedy mogą oni wykonywać prace dla instytucji zajmujących się działalnością reklamową, kulturalną albo sportową. Pracownicy młodociani nie mogą również pracować w warunkach trudnych i uciążliwych, a także zagrażających zdrowiu.
Zawsze przed podjęciem pracy muszą przedstawić zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania konkretnej pracy. Małoletni do 16 roku życia mogą pracować w wymiarze dobowym nie dłużej niż 6 godzin, natomiast młodzież od 16 do 18 lat – nie dłużej niż 8 godzin. Z małoletnimi podpisuje się również konkretne umowy, trzeba jednak pamiętać, że muszą mieć również zgodę swoich rodziców oraz opiekunów prawnych.
Zatrudnianie małoletnich wymaga wypełnienia wszystkich formalności, jakie są narzucone przez kodeks pracy. Niedopuszczalne jest natomiast zatrudnianie młodzieży na czarno – najczęściej można bowiem mieć z tego sporo problemów.
Praca dla nieletnich – gdzie szukać ofert
Oferty pracy dla osób nieletnich można znaleźć w takich samych źródłach, co wszystkie inne ogłoszenia o pracę. Warto zwracać uwagę przede wszystkim na dobre portale ogłoszeniowe, które są systematycznie aktualizowane i stale pojawiają się w nich nowe oferty. Małoletni mogą również szukać zatrudnienia na lokalnych portalach ogłoszeniowych, na stronach w mediach społecznościowych czy na grupach tematycznych.
Szczególnie w sezonie letnim ogłoszeń jest całkiem sporo, jeśli chodzi o pracę sezonową. Dobrym pomysłem może być również szukanie bezpośrednio w kontakcie z pracodawcami. Jeśli ktoś chce pracować w sklepie czy w restauracji, warto po prostu wybrać się do niej.
Praca dla nieletnich a nauka
W przypadku osób małoletnich, które podejmują zatrudnienie, problemem może być połączenie obowiązków w pracy z codzienną nauką. W rzeczywistości jednak nie jest to aż tak skomplikowane, jakby się mogło wydawać. Pracować można po szkole, w weekendy i w inne dni wolne, a także w wakacje – ponad dwa miesiące wolnego w sezonie letnim to dobra okazja do zarobienia całkiem sporych środków.
Połączenie nauki i pracy nie zawsze jest bezproblemowe, dlatego warto, by nad nastolatkiem, który chce pracować, czuwała osoba dorosła i reagowała w sytuacji, gdy następuje pogorszenie wyników w nauce z powodu pracy. Jeśli małoletni nie radzi sobie w szkole i widać wyraźne obniżenie ocen z powodu codziennej pracy, konieczne będzie rozważenie, czy nie lepiej zostawić sobie pracę na dni wolne, czy wakacje.