Zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, bardzo przydatne są tak zwane umiejętności interpersonalne, nazywane również kompetencjami miękkimi. Dzięki nim można utrzymywać pozytywne relacje z innymi ludźmi na wielu płaszczyznach. Poziom umiejętności interpersonalnych związany jest z charakterem i typem osobowości – z niektórymi umiejętnościami po prostu się rodzimy. Okazuje się jednak, że jest możliwe również ich wytrenowanie.
SPIS TREŚCI
Czym są umiejętności interpersonalne?
Obserwując jakąkolwiek grupę ludzi, można dostrzec osoby, które są bardzo aktywne w komunikacji, jasno formułują swoje zdanie, nie boją się przeciwstawić grupie, są asertywne i otwarte na rozmowę. Są też osoby, które nie do końca odnajdują się w towarzystwie, nie radzą sobie z rozmową i dlatego stoją nieco na uboczu. Te pierwsze mają doskonale rozwinięte umiejętności personalne. Natomiast poziom umiejętności personalnych tych drugich jest dosyć niski.
Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju kompetencje miękkie absolutnie nie idą w parze z poziomem wiedzy, wykształcenia czy kwalifikacji. Może więc być tak, że osoby z niewielkimi umiejętnościami interpersonalnymi mogą być dużo lepszymi fachowcami. Z drugiej jednak strony – pracodawcy bardzo często poszukują osób, które poza listą wymagań związanych z kompetencjami i doświadczeniem, posiadają również wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne.
Wśród umiejętności interpersonalnych, które przydatne są zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, wymienia się umiejętność prowadzenia rozmowy, rozwiązywanie konfliktów, budowanie relacji, umiejętność pracy w grupie, asertywność, zdolności perswazyjne i negocjacyjne, aktywne słuchanie, podejmowanie decyzji, szybkie reagowanie na zmieniającą się sytuację. Osoby, które posiadają takie umiejętności, lepiej radzą sobie w życiu prywatnym i zawodowym, osiągając lepsze wyniki nawet wtedy, gdy mają mniejszy poziom wiedzy czy kompetencji twardych, czyli związanych z kwalifikacjami.
Umiejętności interpersonalne w pracy
Wysoki poziom umiejętności interpersonalnych to jedna z cech, na które zwracają uwagę pracodawcy poszukujący pracowników do swojego zespołu. Osoby posiadające wysokie umiejętności interpersonalne, są bardziej komunikatywne, doskonale radzą sobie w pracy w zespole, a także podczas pracy na pierwszej linii frontu z klientami czy kontrahentami. W życiu zawodowym bardzo przydatne są również umiejętności negocjacyjne, siła perswazji i wyrażania własnego zdania, a także przekonywania rozmówcy do swoich racji, ale siłą argumentu.
Osoby, które mają wysokie umiejętności interpersonalne, nie wchodzą w konflikty, szybko rozwiązują ewentualne spory, są asertywne, a przy tym komunikatywne i otwarte. Wysoki poziom umiejętności interpersonalnych idzie również w parze z niższym poziomem stresu w pracy, a to przekłada się na lepsze samopoczucie i wyniki w życiu zawodowym oraz spokój w życiu prywatnym.
Czy umiejętności interpersonalnych można się nauczyć?
Umiejętności interpersonalne często są kwestią cech charakteru i rodzaju osobowości, a to oznacza, że niektórzy po prostu się z tym rodzą, a inni nie. Osoby, które z umiejętnościami interpersonalnymi się urodziły, mają zdecydowanie łatwiej – działają intuicyjnie, osiągając bardzo dobre efekty.
Okazuje się jednak, że umiejętności interpersonalne można wyćwiczyć. Nawet jeśli ktoś nie posiada zdolności do swobodnego prowadzenia rozmowy, negocjacji czy asertywności, może te cechy w sobie wyrobić. Na rynku szkoleniowym można znaleźć ogromną ofertę kursów i szkoleń, które pomagają w budowaniu umiejętności interpersonalnych. Są one oparte w mniejszym stopniu na dostarczaniu wiedzy, a bardziej kładą nacisk na umiejętności praktyczne.
Dzięki temu już po krótkim czasie uczestnicy mogą zauważyć poprawę relacji z innymi na gruncie zawodowym i prywatnym. Jeśli umiejętności interpersonalne są Twoją piętą achillesową i masz świadomość, że warto by nad nimi popracować, warto skorzystać z tego rodzaju szkoleń. Efekty będą nie tylko szybko widoczne, ale przede wszystkim długotrwałe.