Czym jest Konsolidacja Kredytów

Jako Polacy jesteśmy coraz bardziej zadłużeni. Większość zadłużenia według zestawień KNF oparta jest na kredytach hipotecznych, do których wraz z upływem czasu dochodzą kolejne zobowiązania kredytowe. Warto sprawnie nimi zarządzać i w miarę możliwości obniżać koszty obsługi. Z tego wpisu dowiesz się czym jest konsolidacja kredytów, oraz jakie korzyści przynosi.

Czym jest Konsolidacja Kredytów

Wstęp

Zakup samochodu na raty, karta kredytowa pozwalająca na odroczenie spłaty zobowiązań z tytułu zakupów, do tego korzystne rozłożenie na raty płatności za zakup mebli czy sprzętu oraz kredytowane wyjazdy to jedynie kilka różnych kredytów, które zaciągnął statystyczny Kowalski. Dodatkowym utrudnieniem przy zarządzaniu domowym budżetem jest konieczność terminowego opłacania każdej raty kredytowej.

Czym jest konsolidacja kredytów i kiedy sięgnąć po kredyt konsolidacyjny

Doradcy finansowi bardzo często proponują kredytobiorcom zastąpienie kilku kredytów jednym kredytem czy pożyczką konsolidacyjną. Czym są kredyty konsolidacyjne?. Najprościej można je określić jako kredyty zaciągane po to, aby spłacić inne kredyty. Jedna rata kredytu, dzięki której będzie można spłacić zarówno kredyt hipoteczny, jak i kredyty gotówkowe, to idealne rozwiązanie dla kredytobiorcy, który nie musi się martwić o terminową spłatę raty każdego kredytu.

Kredyt konsolidacyjny pozwala także na obniżenie oprocentowania niektórych kredytów, zwłaszcza kredytów udzielanych w ramach kart kredytowych czy kredytów celowych na zakup wskazanych produktów.

Korzyści z kredytu konsolidacyjnego

Pierwszą i dość oczywistą korzyścią z zastąpienia kilku kredytów jednym kredytem konsolidacyjnym jest jedna rata kredytu z precyzyjnie określoną datą spłaty. Chroni to kredytobiorców od przypadkowego trafienia na listę nierzetelnych kredytobiorców, prowadzoną w BIK.

Kilka kredytów może oznaczać konieczność przelewania środków do różnych banków – kredyt konsolidacyjny jest jeden, a jego spłata wiąże się ze zleceniem płatności do jednego banku.

Konsolidacja zobowiązań kredytowych to również sposób na podniesienie zdolności kredytowej. Przy zobowiązaniach kredytowych o różnej wysokości i różnych datach zapadalności pojawia się niebezpieczeństwo, że przez krótki okres kredytobiorca będzie dla banku osobą nadmiernie zadłużoną.

Konsolidacja kredytów pozwala na obniżenie wysokości miesięcznych rat, a jednocześnie zamiana kilku kredytów jednym, ale skonsolidowanym, skutkuje wydłużeniem okresu spłaty niektórych zobowiązań. Dla kredytobiorcy liczy się jedynie efekt, czyli fakt, że suma rat kredytów, które do tej pory spłacał, została obniżona.

Okres kredytowania i opłaty dodatkowe

Kredyt konsolidacyjny co do zasady udzielany jest na okres, z jakim jest związane spłacanie najdłużej trwającego zobowiązania kredytowego. Niektóre banki idą jednak na rękę klientom, dając możliwość dodatkowego wydłużenia okresu kredytowania. Większość kredytów konsolidacyjnych to kredyty zabezpieczane hipoteką, zatem sięganie po konsolidację jest wskazane w przypadku kredytobiorców spłacających kredyty hipoteczne.

Dodatkowym aspektem, wartym rozważenia przed podjęciem decyzji o konsolidacji kredytów, jest informacja o dodatkowej prowizji, jaką bank pobierze przy udzieleniu kredytu konsolidacyjnego. Prowizja jest naliczana procentowo od wartości kredytu, zatem jest dodatkowym kosztem, podnoszącym wartość całego zobowiązania.

Jeśli masz dodatkowe pytania czym jest konsolidacja kredytów, napisz w komentarzu pod artykułem. Zachęcamy również do udostępniania naszych wpisów w kanałach społecznościowych.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz