Niestety edukacja finansowa dzieci to wciąż mit. Nie ma planu edukacyjnego, który wprowadzałby dzieci w świat pieniędzy i finansów. Jeśli temat jest omawiany, zazwyczaj robione jest to w sposób, który nie wyczerpuje najważniejszych tematów.
SPIS TREŚCI
Od czego zacząć
Wprowadzenie dzieci do tematu ekonomii i biznesu często ma miejsce dopiero w szkole średniej. Tego problemu nie da się rozwiązać na tym etapie, ponieważ edukację finansową należy traktować poważnie od najmłodszych lat.
Większość rodziców zajmuje się tylko tematem standardowej edukacji dzieci. W rzeczywistości nie jest trudno wprowadzić nasze pociechy w świat finansów, można zacząć od prostych gier.
Zacznijmy więc już od przedszkola i przedstawmy najmłodszym fascynujący świat finansów. Dzieci w wieku przedszkolnym bardzo chętnie uczą się nowych rzeczy, co sprzyjają rozpoczęciu edukacji finansowej. Powinieneś więc zacząć od prostych gier, takich jak Eurobusiness, czy Monopolly Junior.
Ich głównym celem jest pozwolenie dzieciom zrozumieć podstawową wartość pieniądza, sposoby inwestowania, czy nawet zadłużanie się u innych graczy.
Nauka prowadzenia własnego biznesu
Możemy pokazać to dzieciom również na przykładzie sklepu z zabawkami. Pozwól dziecku być sprzedawcą i używaj figurek lub kolorowych cukierków jako pieniędzy. Naucz go podstawowej zasady, która mówi, że każdy sprzedawany przez Ciebie produkt ma swoją wartość. Pokaż dziecku, że nie może mieć wszystkiego na raz, bo to zależy od tego, co ma w swoim w portfelu, lub na wirtualnym koncie bankowym.
Jest to bardzo ważne dla rozwoju finansowego. Ponadto maluch nie myśli, że się uczy. Nawet nie próbuj mu tego uświadamiać. Wszystko jest po prostu prostą zabawą.
Zobacz też: Dlaczego edukacja jest ważna.
Oszczędność i szczęście – wyznaczamy granicę
Dzieci muszą wiedzieć od najmłodszych lat, że pieniądze można zamienić na potrzebne przedmioty i zabawę. Możesz mu to wyjaśnić, na przykład sporządzając niezbędną listę zakupów.
Organizując zabawkową skarbonkę, wkładamy do niej małe monety, na przykład za drobne rzeczy, które robią nasze maluchy. Może to być sprzątanie pokoju lub wrzucanie śmieci. Wrzucenie dziecku do skarbonki reszty pieniędzy po zakupach w sklepie spożywczym nie powinno znacząco nadszarpnąć Twojego budżetu domowego.
Dla dziecka będzie to bardzo ważne, że może już samodzielnie zarabiać swoje pierwsze pieniądze. Będzie to także jasny sygnał, że warto oszczędzać, bo cel zebrania większej kwoty staje się coraz bardziej dostępny dla dziecka. Te zajęcia nauczą dziecko odróżniać zobowiązania finansowe od chwilowego szczęścia, jakie daje szybkie zaspokojenie potrzeby. Pozwoli mu to także zrozumieć wagę cierpliwości i odroczonej gratyfikacji.
Edukacja finansowa dzieci i pierwsze kieszonkowe
Kiedy dziecko zna wartość pieniędzy i jest na tyle duże, że może samodzielnie wydać niewielką ilość reszty (np. w sklepie szkolnym), warto wtedy okresowo (np. co tydzień) dostarczać mu kieszenie. W ten sposób pokażesz mu, że bierze na siebie większą odpowiedzialność za pieniądze.
Po raz pierwszy sam będzie miał niewielką ilość pieniędzy, którymi będzie mógł dowolnie zarządzać. Pozwoli to na uświadomienie sobie różnicy między szybkim wydawaniem pieniędzy a oszczędzaniem na konkretny cel.
Warto także porozmawiać z dzieckiem o miesięcznych wydatkach rodzinnego budżetu. To da mu dużo do myślenia. Należy go też nauczyć odpowiedzialności za użyte media, takie jak woda czy elektryczność. Niech zrozumie, że zakręcenie kranu, lub wyłączenie światła w pokoju wpłynie również na finanse i środowisko naturalne.
Koszty podróży i inne wydatki
Być może inne dzieci dostają od rodziców ogromne sumy pieniędzy, a następnie wydają je na słodycze w szkolnym sklepiku. Inne będą stale popisywać się modnymi zabawkami.
Porozmawiaj o tym ze swoim dzieckiem i uświadom mu, że ta metoda jest mniej odpowiedzialna niż rzetelne zarządzanie pieniędzmi. Twój podopieczny musi zrozumieć, że marnowanie pieniędzy na „pokazanie się” jest w rzeczywistości absurdalne i każdego dnia napiętnuj podobne zachowania.
Wspólny plan wydatków
Gdy dziecko dorośnie, pozwól mu na wstępne planowanie rodziny. Jeśli wpłaca swoje kieszonkowe do swojej skarbonki, upewnij się, że jest ona odpowiednio zorganizowana. Warto też organizować regularne rozmowy we wspólnie ustalonych odstępach czasu, aby oszacować, lub po prostu przeliczyć oszczędności.
13-latek świadomy finansowo powinien posiadać konto bankowe
Od 13 roku życia możesz otworzyć pierwsze konto bankowe swojego dziecka. Jeśli Twoje dorastające dziecko od kilku lat ma własne kieszonkowe, teraz ma możliwość poznania zasad funkcjonowania banku i jeszcze bezpieczniejszego oszczędzania.
Możesz go zachęcić do odłożenia na później wyczekiwanego zakupu upragnionej rzeczy. Jeśli marzy o wyjeździe w góry, powiedz mu, że wpłacasz na jego konto początkowe środki i osiągnij porozumienie, co do kolejnych wpłat.
Jeśli na przykład dziecko zadeklaruje wpłacanie co miesiąc określonej kwoty, Ty może dokładać mu kolejne wpłaty od siebie. Będzie to bardzo motywujące, a dodatkowo nauczysz dziecko pozyskiwania kapitału z zewnątrz.
Z jakiegoś powodu w narodowym programie nauczania nie ma edukacji finansowej dla dzieci. Niektórzy nawet mają na ten temat pewną teorię, jednak nie chcę jej tutaj poruszać. Ty, jako rodzic upewnij się, że wprowadzasz swoje dzieci w życie finansów i planowania budżetu. Dzięki temu, gdy wejdzie w dorosłość, nie popełni wielu bolesnych błędów na swoim własnym majątku.