Zarządzanie pieniędzmi jest bardzo ważnym elementem w osiągnięciu stabilizacji finansowej, oraz ogólnego poziomu bezpieczeństwa osobistego. Z tego wpisu dowiesz się, jak dbać o finanse, aby nigdy nie zabrakło Ci pieniędzy, na zaspokojenie podstawowych potrzeb.
Wbrew pozorom, aby mieć więcej pieniędzy, nie wystarczy więcej zarabiać. Pewnie każdy z nas zna kogoś, kto zarabia spore sumy, jednak ciągle brakuje mu na zaspokojenie niezbędnych potrzeb. Z czego to wynika ?
SPIS TREŚCI
Dwie strony medalu dbania o finanse osobiste
Chcemy zarabiać więcej, i nie ma w tym nic złego. Nie można się jednak na tym zbyt mocno skupiać, przynajmniej nie na początku. Aby utrzymać zarobione pieniądze, oraz zacząć odkładać, musimy zacząć od odpowiedniego zarządzania tym, co już mamy.
Pieniądze, które obecnie zarabiasz, mogą być o wiele lepiej wykorzystane. W Internecie znajdziesz wiele różnych sposobów na zarządzanie finansami. Na początek zacznij od tworzenia budżetu domowego, jeśli oczywiście jeszcze tego nie robisz.
Tworzenie budżetu, czyli zestawienia, polega na spisaniu zarówno przychodów, jak i wydatków. Na czystej kartce papieru, lub w notesie, zapisz wszystkie przychody, które wpływają do Twojego budżetu domowego. Jeśli mieszkasz, lub gospodarujesz się sam, zadanie będzie nawet prostsze.
Po podliczeniu wszystkich przychodów czas na wydatki. Na kolejnej kartce, lub na innej stronie w zeszycie napisz wszystkie wydatki, które ponosisz każdego miesiąca. Zapisz wszystkie opłaty za media, czynsz, oraz wydatki okresowe.
Nie zapomnij również o kosztach codziennych zakupów. Te również trzeba ująć w zestawieniu. Jeśli już masz wszystko razem, zastanów się, o czym zapomniałeś, i spróbuj dopisać do listy kolejne pozycje. Na koniec wszystko podlicz i odejmij sumę wydatków od sumy dochodów.
Wiele osób w tym momencie doznaje olśnienia. Okazuje się, że pieniądze im się rozmnażają, ponieważ wydali więcej, niż zarobili. Oczywiście żartuje, ale sytuacja, kiedy wydatki przewyższają dochody, faktycznie się zdarza. Za wszelką cenę musisz tego unikać. Oznacza to bowiem, że wydałeś nie swoje pieniądze – najczęściej pożyczone z linii kredytowej, lub – co gorsza – z karty kredytowej.
Jak zacząć naprawdę dbać o finanse osobiste
Pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy człowiekowi w tym momencie – muszę więcej zarabiać. Niestety w taki sposób tylko wpadniesz w błędne koło. Na początek musisz zacząć oszczędzać, a później dopiero pomyśl o zwiększaniu dochodów.
Najlepszym sposobem na oszczędzanie jest ograniczanie wydatków. Wiem, że brzmi to banalnie, jednak nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Na co dzień nie myślimy o pieniądzach, tylko beztrosko je wydajemy. Kiedy zaczyna nam brakować, szukamy sposobu na pożyczenie brakującej kwoty. Kiedy sytuacja już Cię do tego zmusi, trzeba coś poradzić, ale staraj się tego unikać.
Bardzo dobrym pomysłem w takiej chwili będzie pożyczanie od siebie. Zapytasz pewnie jak mam pożyczyć od siebie, skoro nie mam. No właśnie. Trzeba robić tak, żebyś miał. Zachowanie żelaznej rezerwy na nieprzewidziane wydatki jest tutaj kluczowe. Będą to pieniądze, które odłożysz na osobne konto, i o nich zapomnisz. Od tego momentu nie będą już praktycznie Twoje.
Tak jak napisałem wcześniej, będziesz mógł je czasem pożyczyć, ale tylko w wyjątkowej sytuacji. Natomiast niezwłocznie po otrzymaniu wypłaty, pieniądze muszą wrócić na swoje miejsce. Dzięki takiemu prostemu zabiegowi będziesz czuł się o wiele lepiej, dbając o własne finanse.
Dbanie o finanse i bezpieczeństwo finansowe
Świadomość, że masz od kogo pożyczyć w trudnej chwili, będzie bezcenna. Co najważniejsze, masz pewność, że ta osoba Ci nie odmówi pożyczki. Tylko pamiętaj, nie zawiedź jej zaufania. Zawsze oddawaj na czas.
Jeśli masz jakiś ciekawy pomysł, jak dbać o finanse, podziel się z innymi czytelnikami w komentarzu poniżej. Możesz również udostępnić ten wpis w swoim profilu na mediach społecznościowych. Będziemy Ci za to bardzo wdzięczni.