Nabycie pojazdu wydaje się rzeczą prostą, jednak czasami wielu osobom temat ten spędza sen z powiek. Jak kupić auto, aby nie przepłacić, oraz nie dać się oszukać. Z tego artykułu dowiesz się gdzie najlepiej szukać używanego samochodu.
Zakup używanego samochodu zawsze będzie wiązał się z pewnym ryzykiem. Co prawda ostatnio polskie przepisy dotyczące obrotu samochodami z drugiej ręki, znacznie się zmieniły, to nadal nie jest pod tym względem idealnie.
Zaniżanie przebiegu auta, przez cofnięcie odczytu licznika było praktyką nagminną wśród sprzedawców używanych aut. W myśl obecnie obowiązujących przepisów takie działanie jest uznawane za przestępstwo, i podlega surowej karze.
Jak kupić auto z drugiej ręki
Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, nasz krajowy rynek motoryzacyjny został dosłownie zalany używanymi samochodami z zachodu. Dzięki temu powstało wiele komisów z samochodami sprowadzanymi z Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej.
Większa ilość sprzedawców oznacza większą konkurencję, na której zyskują klienci komisów. Właściciele salonów oferujących używane auta muszą dbać o renomę. Informacje o nieuczciwych praktykach mogą rozchodzić się błyskawicznie, przez co sprzedawca straci klientów.
Dlatego warto kupować używane samochody w komisach funkcjonujących na rynku od dłuższego czasu. Taka firma ustala sobie długoterminowe strategie działania, i będzie dbałą o własną markę.
Jeśli szukasz okazji, dobrym pomysłem będzie przeglądanie ogłoszeń lokalnych. Zakup auta od pierwszego właściciela, daje większą gwarancję jego sprawności i oryginalnego przebiegu. Warto dokładnie sprawdzić historię w książce serwisowej, oraz w razie potrzeby zapytać o historię auta u autoryzowanego serwisanta.
Jak sfinansować zakup samochodu
Jeśli już rozwiążesz problem jak kupić auto, może pojawić się kolejny. Skąd wziąć na to pieniądze. Wiele osób kupuje auto na kredyt, jednak warto tutaj dokładnie przeliczyć koszty. Czasami lepiej się opłaca wziąć pożyczkę na zakup auta, a następnie kupić je za gotówkę.
Samochód kupiony w ten sposób, od samego początku będzie Twoją własnością. W przypadku zakupu na raty lub w kredycie samochodowym pojazd jest własnością banku, do momentu całkowitej spłaty kredytu.