Polskie opiekunki seniorów coraz częściej decydują się na emigrację zarobkową. Wyjazd do Skandynawii czy Niemiec zapewnia im bowiem lepszą pensję i atrakcyjniejsze warunki zatrudnienia. Emigracja często rodzi wiele obaw, pytań i wątpliwości. Podejmując legalne zatrudnienie, opiekunki mogą liczyć jednak na wsparcie. Jakie i od kogo?
SPIS TREŚCI
Gdzie szukać pomocy w znalezieniu pracy?
Na pierwszą pomoc przyszłe opiekunki seniorów mogą liczyć już na etapie poszukiwania pracy. Jeśli nie wiedzą, gdzie szukać legalnych ofert, jak nie dać się oszukać, czy na co zwrócić uwagę mogą zwrócić się do wyspecjalizowanych agencji pośrednictwa. Ich pracownicy dopasują ofertę pracy do wymagań, doświadczenia oraz oczekiwań zarobkowych opiekunki. Podpowiedzą też, jakie ewentualnie kursy i szkolenie można przejścia, aby otrzymać lepiej płatną propozycję i aby łatwiejsza była sama opieka. Wg. ogłoszeń w kategorii opieka Niemcy, najlepiej wynagradzają osoby znające język (przynajmniej w stopniu komunikatywnym), doświadczone w opiece oraz posiadające zawodowe wykształcenie. Najszybciej pracę za zachodnią granicą znajdą więc pielęgniarki czy fizjoterapeuci, duże szanse mają też osoby, które ukończyły kurs opiekunki seniora.
Jak zorganizować wyjazd do Niemiec?
Agencja pośrednictwa pracy pomoże nie tylko w poszukiwaniu pracy, ale też w dopełnieniu formalności oraz zorganizowaniu wyjazdu. Pod jej okiem zostanie podpisana umowa, która będzie dokładnie opisywać warunki współpracy, a także wysokość wynagrodzenia opiekunki. Przy podpisywaniu umowy opiekunka może liczyć na wsparcie językowe, a także negocjacyjne. Co ważne zakończenie formalności wcale nie sprawia, że pomoc ze strony agencji dobiega końca. A często organizuje ona wyjazd do Niemiec oraz powrót do kraju po zakończonym zleceniu lub na urlop, podpowiada, co warto ze sobą zabrać oraz wspiera w dopełnieniu formalności na miejscu np. meldunkowych.
Wsparcie na miejscu? To nie problem!
Nieocenioną pomocą dla opiekunek seniorów w Niemczech jest też wsparcie agencji przez cały okres trwania kontraktu. Znajdujący się na miejscu koordynatorzy, a także pracownicy w polskiej centrali zapewniają wsparcie w najdrobniejszych problemach. Służyć będą pomocą, kiedy pojawi się problem z rodziną podopiecznego, konflikt na tle zakresu obowiązków, wypłacania pensji czy dodatków za nadgodziny. Agencja zajmie się też poszukiwaniem opiekunki na zastępstwo na okres urlopu czy też w sytuacji, kiedy potrzebny jest nagły powrót do kraju. W przypadku, gdy kontrakt się zakończy, pomoże natomiast znaleźć nowe zatrudnienie.