Koszt utrzymania domu w Hiszpanii – Przykładowy koszt

Polacy coraz chętniej spoglądają w stronę nieruchomości znajdujących się na terenie Hiszpanii. Przyciągają nie tylko niskie ceny domów, ale również niewielkie koszty utrzymania lokali na Półwyspie Iberyjskim. Koszt utrzymania domu w Hiszpanii jest niższy niż w Polsce, co jest dla wielu z nas bardzo zaskakujące.

Koszt utrzymania domu w Hiszpanii

Zazwyczaj mamy w głowie obraz gorących plaż i obleganych kurortów, w których życie nie należy do najtańszych. Wystarczy jednak skręcić w obrzeża miast (wcale nie tak daleko od centrum), aby przekonać się, że życie w Hiszpanii może być całkiem atrakcyjne finansowo. Amatorów hiszpańskich mieszkań jest jednak więcej – głównie w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Przykładowy koszt utrzymania domu w Hiszpanii

Pora na przykłady, które lepiej to zobrazują – trzypokojowe mieszkanie o powierzchni około 60 metrów kwadratowych, położone na osiedlu z ogólnym basenem to roczne opłaty czynszowe rzędu 200 – 300 euro. Warto zaznaczyć, że płatności dokonuje się raz na pół roku lub raz na rok – w zależności od ustaleń konkretnego zarządu. Płatność raz na 6 lub 12 miesięcy to ogólnie przyjęta norma.

Luksusowe domy w Hiszpanii, które są uznawane za wyższą klasę, to apartamenty położone na osiedlach z kilkoma basenami, ogrodem śródziemnomorskim i innymi udogodnieniami. Wiąże sie to z wyższymi opłatami, które wynoszą około 100 -150 euro na miesiąc. Tutaj ważna jest wielkość i jakość wspólnych części, np. basenów i wind. Najbardziej ekskluzywne z nich potrafią kosztować więcej niż 700 euro na miesiąc.

W przypadku własnego domu z działką nie ma opłat czynszowych, pod warunkiem, że dana nieruchomość nie ma części wspólnych z innymi jednostkami i nie należy do urbanizacji.

Oprócz wspomnianych wyżej kosztów należy doliczyć także opłaty za posesję. Tutaj obowiązuje roczny podatek katastralny, czyli po prostu podatek od nieruchomości. Zwany jest również jako „suma” lub IBI. Tę opłatę wnosi się z reguły w okolicy października.

Nie trzeba jednak się obawiać tego podatku. Jest to opłata raczej symboliczna, która jest dostosowana do wartości danego obiektu. Dla mieszkania wielkości 60 metrów kwadratowych w dużym mieście, atrakcyjnym turystycznie, podatek wyniesie około 200 euro na cały rok.

Dlaczego koszt utrzymania domu w Hiszpanii jest tak niski

Niektórzy mogą zapytać, dlaczego utrzymanie domu w Hiszpanii jest tak tanie w porównaniu z polskimi kosztami. Czynnikiem, który ma tutaj decydujący wpływ, jest brak konieczności ogrzewania lokali. W Polsce jesteśmy obciążeni comiesięcznymi opłatami, które są rozliczane po okresie grzewczym.

Z reguły i tak zazwyczaj musimy jeszcze wyrównać niedopłatę grzewczą. Brak centralnego ogrzewania obniża również sam koszt budowy domu.

Jeśli masz dodatkowe pytania na temat kosztu życia w Hiszpanii, napisz w komentarzu poniżej. Zachęcamy również do udostępniania naszych wpisów.

4/5 - (3 votes)

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz