Dlaczego Motoryzacja jest tak Popularna

Przemieszczanie się pomiędzy miejscowościami, krajami, czy nawet kontynentami, znacząco przyczyniło się do rozwoju ludzkości. Odkąd została wynaleziona motoryzacja, podróże oraz transport towarów został znacznie usprawniony. W tym wpisie odpowiem na pytanie, dlaczego motoryzacja jest tak popularna, i rozpowszechniona na całym świecie.

Motoryzacja

Wstęp

Większość ludzi uwielbia podróżować, ponieważ pozwala im to na zobaczenie nowych miejsc, oraz poznanie innych ludzi. Często również podróżujemy, aby spotkać się z rodziną, która mieszka w innym mieście, lub kraju. Niezależnie od motywów, jakie skłaniają ludzi do przemieszczania się, wynalezienie motoryzacji znacznie zmieniło sposoby podróżowania.

Czym jest motoryzacja

Wielu osobom motoryzacja kojarzy się tylko z samochodami. Z drugiej strony są motocykliści, którzy za najważniejszy element tej szerokiej dziedziny, uważają jednoślady. Prawda jak zwykle leży po środku.

Cytując definicję z Wikipedii, „motoryzacja tocałokształt zagadnień, związanych z zastosowaniem samochodów, motocykli i ciągników (zwłaszcza napędzanych silnikami spalinowymi)”.

Jak więc można było się domyśleć, motoryzacja obejmuje wszystkie pojazdy mechaniczne, napędzane silnikami spalinowymi, i elektrycznymi. Pewnie w przyszłości, po wynalezieniu kolejnych źródeł energii, definicja ta będzie nieco zmodyfikowana.

Motoryzacja w gospodarce

Zastosowanie pojazdów mechanicznych w transporcie, ma bardzo duże znaczenie dla gospodarki. W czasach globalizacji i znoszenia barier w handlu zagranicznym przewóz towarów odgrywa kluczową rolę w handlu międzynarodowym.

Pomimo prób promowania transportu szynowego i wodnego, transport kołowy jest nadal odpowiedzialny za większość przewozów międzynarodowych. Przyczynia się to niestety do wzrostu zanieczyszczenia środowiska naturalnego, jednak na razie nikt się tym specjalnie nie przejmuje. Liczy się kalkulacja ekonomiczna i jak największy zysk.

Dynamiczny rozwój kolei dużych prędkości, może zmienić nieco aktualnie obowiązujące trendy. Dużą szansą jest również stale rosnący transport lotniczy, jednak samoloty również emitują do atmosfery sporo zanieczyszczeń.

Samochody osobowe i podróże turystyczne

Seryjna produkcja aut z silnikami spalinowymi rozpoczęła się na początku XIX wieku. Od tamtej pory samochody osobowe są coraz bardziej popularne, i bardziej dostępne dla przeciętnego użytkownika. Doskonale widać to również na polskich drogach. Po latach socjalizmu, Polacy wyraźnie się bogacą, a zakup wymarzonego auta jest w zasięgu ich możliwości.

Jednak aby podróżować najnowszym modelem samochodu, nie trzeba wcale go kupować. Coraz bardziej popularne wypożyczalnie aut, kuszą klientów atrakcyjnymi promocjami. Wiele osób korzysta również z wynajmu długoterminowego, który jest najbardziej popularny wśród przedsiębiorców.

Wyjeżdżając na wakacje na drugi koniec Europy, czy nawet Świata, również możemy skorzystać z wypożyczonego pojazdu. Należy jednak pamiętać, że w odległych krajach mogą obowiązywać miejscowe przepisy ruchu drogowego, które nie zawsze będą zgodne z naszymi.

Jadąc do Wielkiej Brytanii, Irlandii czy na Maltę, pamiętajmy, że obowiązuje tam ruch lewostronny. Samochody wyposażone są w kierownicę po prawej stronie, co może być dla nas pewnym utrudnieniem. Zawsze można również wybrać się w podróż na własnych czterech kółkach, jednak w przypadku ruchu lewostronnego raczej nam to nie pomoże.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz