Praca kierowca autobusu Warszawa – kompendium wiedzy. Jak odbyć kurs na prawo jazdy kat. D za darmo i zaoszczędzić 5 tys.zł.?

Praca kierowcy autobusu w Warszawie cieszy się dziś większym zainteresowaniem niż kiedykolwiek wcześniej. Świadczy o tym choćby fakt, że frazę tę wpisuje się w wyszukiwarkę około 200 razy miesięcznie. Powodem są coraz wyższe zarobki, które otrzymamy na tym stanowisku oraz rozliczne benefity, które zaoferuje nam dobra uznana firma.

Praca kierowca autobusu Warszawa

Poniższy tekst to coś więcej niż tylko artykuł. Praca kierowcy autobusu Warszawa – stanowi bowiem kompleksowe kompendium wiedzy o tym zawodzie oraz wszystkim, co się z nim wiąże: począwszy od zarobków w 2022 i 2023 roku, poprzez specyfikę pracy, na wiedzy jak odbyć kurs na prawo jazdy kat. D – kończąc. Jeśli więc chcesz dowiedzieć się, czy praca kierowcy autobusu miejskiego w Warszawie jest dla Ciebie, to jesteś w najlepszym miejscu.

Ile zarabia kierowca autobusu miejskiego w Warszawie i na jakie benefity może liczyć?

Postawmy sprawę jasno. Najważniejszym komponentem pracy jest wynagrodzenie za nią. To od płacy zależy atrakcyjność danego zatrudnienia oraz prestiż z niego płynący. Na wstępie tego tekstu należy wyraźnie zaznaczyć dwie rzeczy.

 • Pensje kierowców autobusów miejskich w Warszawie mocno wzrosły w perspektywie kilku ostatnich lat. Pociągnęło to za sobą także wzrost estymy całego zawodu.
 • Wynagrodzenie na tym stanowisku różni się znacząco. Determinuje je bowiem jakość danej marki (przewoźnika), u którego podejmujemy pracę.

Ile zarabia kierowca autobusu miejskiego w Warszawie w 2022 i 2023 roku?

Nie przedłużając, przejdźmy zatem do twardych konkretów, z których składa się to kompendium wiedzy. Dane są aktualne i pochodzą z listopada 2022 r.

 • 3500 zł brutto – to uśredniony dochód kierowcy autobusu miejskiego w Polsce;
 • 4500, a 5000 zł brutto – to widełki dochodu na tym samym stanowisku w Warszawie.

Należy do tego dodać, że doświadczony kierowca (to znaczy taki, który kurs na prawo jazdy kat. D wyrobił samodzielnie oraz pokrył go z własnej kieszeni), który dodatkowo sprawdzi się u dobrej jakości przewoźnika, będzie mógł liczyć nawet na 5800 zł brutto. Jak więc widzimy – stawki w Stolicy plasują się zupełnie odmiennie w stosunku do ich odpowiedników z pozostałych części kraju.

Jakie benefity otrzymują kierowcy autobusów miejskich w Warszawie?

Poza wynagrodzeniem podstawowym, które opisaliśmy w powyższym akapicie, kierowców autobusów miejskich otrzymują także rozliczne benefity. Poniżej podajemy je na podstawie tych, które oferuje Arriva, znany i doceniony przewoźnik w Warszawie.

 • Premie (za przepracowanie określonej ilości godzin lub przejechanie kilometrów)
 • Rozbudowane pakiety świadczeń socjalnych jak np.:
  • dopłatę do urlopu,
  • dofinansowanie wypoczynku dla dzieci.
 • Prywatna opieka medyczna.
 • Inne benefity jak np.:
  • karta MultiSport,
  • bony pieniężne.

Jak odbyć kurs na prawo jazdy kat. D za darmo?

Największą przeszkodą w zdobyciu zawodu kierowcy autobusu miejskiego jest i zawsze był przymus posiadania prawa jazdy kat. D. Kurs na nie kosztuje zaś około 6000 zł. Co gorsza, w większości przypadków opłacić je musimy osobiście, z własnej kieszeni.

Czy jest możliwość odbycia kursu na prawo jazdy kat. D, bez przymusu wydawania 6000 zł z własnych oszczędności? Na szczęście jest. Sprowadza się do całościowego sfinansowania go przez przewoźnika, u którego będziemy potem pracować. Najlepszym zaś przykładem marki, która wychodzi w taki sposób na rękę swoim przyszłym pracownikom jest wspomniana już w tym artykule Arriva.

Finansowanie nazywa się Akademią Kierowców Arriva. Inicjatywa sprowadza się do wysłania osoby przez przyszłego pracodawcę do Ośrodka Szkolenia Kierowców, gdzie odbędzie się opłacony kurs. Ten ostatni składa się zarówno z teorii, jak i praktyki (placu manewrowego i jazdy po mieście). Warunkiem odbycia takiego kursu jest podjęcie przez beneficjenta pracy w Arrivie, w ciągu 4 miesięcy od zakończenia szkoleń oraz przepracowanie we wspomnianej firmie minimum 2 lata. Można więc śmiało powiedzieć, że jest to transakcja win-win.

Jak wygląda praca kierowcy autobusu miejskiego w Warszawie?

Nie da się ukryć, że praca kierowcy autobusu miejskiego w Warszawie to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Bywa ono męczące, a nawet wyczerpujące. Bierzemy bowiem na swoje barki bezpieczeństwo przewożonych przez nas osób. Dlatego też od kierowców wymaga się wysokich kompetencji twardych i miękkich. Do tych ostatnich zaliczyć możemy wysoką kulturę osobistą, odporność na stres oraz szybkość uczenia się.

Jazda autobusem po mieście wymaga także doskonałego zsynchronizowania pokonywanych odległości i czasu, w którym mamy osiągnąć dany punkt na mapie. Trzeba być więc punktualnym i skrupulatnym. Pamiętajmy jednak, że poza jazdą samą w sobie, praca kierowcy sprowadza się także do wielu innych czynności, jak choćby:

 • obsługi autobusu,
 • formalności i spraw administracyjnych,
 • czynności zmierzających do zapewnienia ogólnie rozumianego bezpieczeństwa pasażerów.

Wynika z tego także i wielkie znaczenie poziomu komfortu, jaki zaoferuje kierowcy jego kabina. Warto w tym punkcie ponownie pochwalić przewoźnika Arrivę. Dysponuje ona bowiem nowoczesną flotą autobusów, co w oczywisty sposób przekłada się na bezpieczeństwo i wygodę jazdy.

Ile godzin pracuje kierowca autobusu miejskiego w Warszawie?

Możliwa liczba godzin przepracowanych przez kierowcę autobusu miejskiego jest ściśle określona przez polskie prawo. Najdłuższy dzienny czas prowadzenia autobusu to 10 godzin. Maksymalny, tygodniowy, łączny czas prowadzenia autobusu to 60 godzin, a w przeciągu dwóch następnych tygodni – 90 godzin.

Przerwy w pracy i odpoczynek kierowców autobusów

Kolejną kwestią, na którą warto w tym momencie zwrócić uwagę, jest czas przeznaczony na przerwy dla kierowców autobusów miejskich. Otóż zależy on od łącznego czasu prowadzenia pojazdu w danym dniu. Jeśli pracujemy minimum 6 godzin – to przysługuje nam minimum 30 minut odpoczynku. Jeśli jednak przekroczymy 8 godzin pracy, to zyskujemy dodatkowe 15 minut. Odpoczywać więc możemy wtedy przez 45 minut.

Kierowcom autobusów miejskich przysługuje też prawo do odbycia:

 • 11-godzinnej przerwy w przeciągu każdej doby,
 • 24 lub 35-godzinnego odpoczynku w każdym tygodniu.

Jak zostać kierowcą autobusu miejskiego w Warszawie?

Jeśli więc wszystko, co do tej pory przeczytaliśmy, utwierdza nas w chęci zdobycia zawodu kierowcy autobusu miejskiego w Warszawie, to pora, abyśmy przyjrzeli się wymogom, którym sprostać muszą kandydaci. Najważniejszą cechą jest wspomniana już powyżej odpowiedzialność. Pod tym duży wykrzyknik. Przewozić będziemy przecież kobiety i dzieci.

Co oczywiste, pożądane są także kwalifikacje dobrego kierowcy samochodu. Należy posiadać wieloletnie doświadczeni w tym zakresie. Wymagane będzie prawo jazdy kat. D, a w przypadku wyrobienia go dzięki opłaconemu przez Arrivę kursowi – prawo jazdy kat. B. Ważnymi, miękkimi kompetencjami są także spostrzegawczość i szybkie reakcje na zagrożenia na drodze, także te potencjalne.

Jakie są wymagania wobec kandydatów na kierowcę autobusu miejskiego w Warszawie?

Pora, abyśmy wspólnie przyjrzeli się twardym wymogom, które postawione są przed kandydatami. Przede wszystkim trzeba mieć ukończone 24 lata życia oraz prawo jazdy kat. D lub w opisanych powyżej przypadkach B. Następnie przystępujemy do państwowego egzaminu.

W ramach wyjątku do egzaminu przystąpić można także, mając ukończone 21 lat (zezwala na to kwalifikacja wstępna), oraz 23 lata (zezwala na to kwalifikacja wstępna przyśpieszona). Kierowcy autobusów poniżej 24 lat jeździć jednak mogą jedynie na regularnych liniach, których długość nie przekroczy 50 km.

Czym jest prawo jazdy kat. D1?

Pora na ciekawostkę. Istnieje również prawo jazdy tak. D1. Dzięki niemu prowadzić możemy niewielkie autobusy, których długość nie przekroczy 8 m, a maksymalna liczba pasażerów to 16. Wyrobić je można po ukończeniu 21 roku życia.

Podsumowanie

Z tego kompendium dowiedzieliśmy się więc wszystkiego o pracy kierowcy autobusu miejskiego w Warszawie. Ile zarabia, na jakie benefity może liczyć, jak wygląda jego codzienność, jak zdobyć tę pracę, a w końcu którzy przewoźnicy finansują kursy na prawo jazdy kat. D. Mamy nadzieję, że zdobytą wiedzę wykorzystają Państwo w praktyce.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz