Dywersyfikacja źródeł zarobku daje spokojny sen i poczucie pewności, że w razie utraty głównego źródła zatrudnienia nie zostaniemy z niczym. Nic więc dziwnego, że dużą popularnością cieszy się praca weekendowa. Wykonują ją zarówno osoby, które w tygodniu pracują na etacie, jak i takie, dla których praca w weekendy jest jedynym źródłem zarobku – studenci czy uczniowie.
SPIS TREŚCI
Dla kogo praca weekendowa
Praca w weekendy jest dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto poszukuje dodatkowego źródła zarobku. Owszem, po godzinach można również pracować w tygodniu, jednak nie zawsze jest to możliwe i wykonalne. W ostatnim czasie, gdy koszty życia nieustannie rosną i wiele osób ma problemy z utrzymaniem się z głównej pensji, praca weekendowa jest coraz bardziej poszukiwana.
Zanim zdecydujemy się jednak na konkretne zatrudnienie w weekend, warto rozejrzeć się w tym sektorze rynku. Możliwości jest sporo, jednak nie każda jest odpowiednia dla każdego.
Jakie są rodzaje pracy weekendowej
W weekendy można dorabiać sobie na wiele sposobów. Sprawdzonym pomysłem mogą być usługi kurierskie, które w ostatnim czasie realizowane są przez siedem dni w tygodniu. W weekendy, gdy etatowi kurierzy mają wolne, jest okazja do przejęcia ich kawałka rynku. W weekendy bardzo popularna jest również praca w gastronomii czy w hotelarstwie. Obiekty noclegowe, restauracje czy kawiarnie w weekendy mają zdecydowanie więcej gości niż w tygodniu, a co za tym idzie – właśnie w piątki, soboty i niedziele zapotrzebowanie na pracowników jest największe.
Wśród sprawdzonych zajęć na weekend warto również wymienić sprzątanie biur i mieszkań, udzielanie korepetycji, wykładanie towarów w sklepach bądź inwentaryzację, pracę w centrach handlowych, które także w weekendy są bardziej oblegane niż w tygodniu.
W weekendy można również pracować zdalnie – to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają możliwości podjęcia innego zajęcia. Przez internet można zarabiać na wypełnianiu ankiet, marketingu szeptanym, różnych programach afiliacyjnych, pisaniu tekstów, udzielaniu zdalnych korepetycji, wykonywaniu tłumaczeń, robieniu grafik. Sektor pracy internetowej jest z roku na rok coraz większe. Jeśli ktoś chce pracować i zarabiać właśnie w ten sposób, nie powinien mieć problemu ze znalezieniem dla siebie odpowiedniego zajęcia.
Od czego zacząć poszukiwania
Poszukiwania pracy weekendowej warto zacząć od ustalenia, ile czasu możemy na nią poświęcić, a także jakie mamy umiejętności, możliwości czy narzędzia do pracy. Warto również sprawdzić, na co jest obecnie największe zapotrzebowanie. Wiele osób w weekendy decyduje się na wykonywanie zajęć podobnych do pracy etatowej. Nauczyciele udzielają korepetycji, specjaliści od marketingu zajmują się pisaniem tekstów reklamowych, bądź obsługą social media, a pracownicy budowlanki wykonują dodatkowe zlecenia.
Studenci, którzy studiują dziennie, w weekendy podejmują się pracy w gastronomii lub hotelarstwie, a często wykonują także zlecenia związane ze swoim kierunkiem studiów. To dobra okazja do połączenia pracy zarobkowej z budowaniem doświadczenia zawodowego.
Ile można zarobić
Praca weekendowa z uwagi na ograniczony czas nie jest tak płatna, jak ta, którą wykonujemy w ciągu tygodnia. W niektórych branżach można jednak całkiem sporo dorobić, a są i takie branże, w których dodatkowe zlecenia pozwalają na zarobienie drugiej pensji. Poziom zarobków z pracy weekendowej zależy przede wszystkim od czasu, jaki poświęcamy na jej wykonywanie, a także od branży.
Jeśli robimy dodatkowe zlecenia z branży IT, obsługi social mediów czy usługi budowlane, można zarobić całkiem sporo. W jeden weekend możliwe jest nawet uzyskanie kwoty czterocyfrowej. W przypadku gastronomii, hotelarstwa czy innych podobnych usług może być nieco słabiej – tam zwykle stawka jest godzinowa.
Można natomiast zyskać sporo na napiwkach. Bez względu na to, na jaką pracę weekendową się zdecydujemy, z pewnością zarobimy dodatkowe pieniądze. A to na pewno zwiększy poczucie bezpieczeństwa, poszerzy nasze możliwości zawodowe, a być może w przyszłości to, co do tej pory robiliśmy w weekend, stanie się głównym źródłem naszego zarobku.