Jeszcze do niedawna załatwianie formalności w urzędach było mocno problemowe – trzeba było odczekać sporo czasu w kolejce, wypełniać szeregi wniosków, zawsze mieć przy sobie dowód osobisty, który potwierdza naszą tożsamość. Od kiedy jednak powstał profil zaufany, wiele spraw urzędowych można załatwić przez internet i bez wychodzenia z domu. Jeśli jeszcze do tej pory go nie masz, warto poznać szereg zalet, jakie daje jego posiadanie, a także sprawdzić, w jaki sposób można założyć profil zaufany.
SPIS TREŚCI
Czym jest profil zaufany
Profil zaufany jest prostą i przede wszystkim bezpłatną metodą, dzięki której możemy potwierdzić swoją tożsamość podczas wirtualnych kontaktów z urzędami. Wraz z rosnącą cyfryzacją wszystkich polskich urzędów, z roku na rok profil zaufany wykorzystywany jest do coraz większej ilości spraw. Można dzięki niemu zaoszczędzić sporo czasu, jaki wcześniej poświęcaliśmy na wizyty w urzędach.
Do czego służy profil zaufany
Zastosowanie profilu zaufanego jest tak wszechstronne, że trudno wymienić wszystkie jego funkcjonalności. Przede wszystkim, pozwala on wysyłać podpisane, imienne pisma do wszelkich podmiotów publicznych, urzędów i instytucji. Bez problemu uzyskamy również dzięki niemu odpis aktu stanu cywilnego, złożymy wnioski o świadczenia 500+ i inne świadczenia rodzinne. Sprawdzimy też nasze punkty karne, zalogujemy się do internetowego konta pacjenta, załatwimy sprawę w ZUS, złożymy deklarację podatkową.
Sporym atutem jest również profil zaufany dla przedsiębiorców – mogą dzięki niemu założyć firmę i wysłać wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, wprowadzać zmiany, zmieniać formy rozliczania z fiskusem, zawieszać działalność czy ją zamykać. Profil zaufany działa pod tym względem jeszcze szybciej niż wprowadzona jakiś czas temu zasada jednego okienka przy zakładaniu firmy.
W jaki sposób można założyć profil zaufany?
Założenie profilu zaufanego nie jest skomplikowane i zostało na tyle uproszczone, aby nawet osoby nie do końca radzące sobie z poruszaniem się w sieci, zostały poprowadzone krok po kroku przez proces składania i potwierdzania wniosków. Możliwość założenia profilu zaufanego daje bankowość elektroniczna – większość banków pozwala na założenie i potwierdzenie profilu bez konieczności wizyty w banku.
Możliwe jest również założenie profilu zaufanego na specjalnie do tego stworzonej stronie rządowej – znajdziemy ją bez problemu poprzez wpisanie hasła profil zaufany w przeglądarce. Wniosek jest prosty, przejrzysty i bardzo intuicyjny. Po jego wypełnieniu i wysłaniu zostaniemy poproszeni o potwierdzenie tożsamości w punkcie potwierdzającym. Może to być lokalny urząd skarbowy, oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, urząd wojewódzki, niektóre placówki Poczty Polskiej.
Konieczność potwierdzenia wniosku to jedyny moment, gdy musimy w jakimś urzędzie stawić się osobiście. Później natomiast możemy już całe mnóstwo spraw załatwiać przez internet.
Przy zakładaniu profilu zaufanego warto jednak wiedzieć, że nie jest on przyznawany bezterminowo. Okres ważności profilu to 3 lata od momentu jego potwierdzenia. Po tym czasie straci ważność, o ile wcześniej nie przeprowadzimy procedury przedłużenia ważności. Jest ona możliwa nie tylko wtedy, gdy zbliża się termin ważności profilu zaufanego, ale również w każdym innym momencie.
Co daje posiadanie profilu zaufanego
Posiadanie profilu zaufanego daje przede wszystkim ogromną oszczędność czasu, jaki kiedyś spędzaliśmy na wizytach w urzędach. Załatwianie formalności nigdy nie było prostsze i szybsze – wystarczy wejść na stronę profilu zaufanego, znaleźć sprawę, którą chcemy załatwić, a bardzo szybko zostaniemy przekierowani do konkretnego urzędu czy miejsca, gdzie można złożyć wniosek.
Profil zaufany pozwala również na złożenie podpisu na drukowanych dokumentach, załączanych w PDF – taki podpis traktowany jest na równi z własnoręcznym podpisem. Dziś więc już nie trzeba zanosić czy wysyłać własnoręcznie podpisanych dokumentów – wszystko zrobimy dzięki profilowi zaufanemu.