Czym jest Rynek. Definicja i Znaczenie

Termin rynek na przestrzeni lat nabrał wielu różnych znaczeń. Dla specjalistów do spraw marketingu rynek to zbiór wszystkich faktycznych lub potencjalnych nabywców produktu, lub usługi. Z tego wpisu dowiesz się czym jest rynek, oraz jakie znaczenie ma jego segmentacja.

Czym jest Rynek

Wstęp

Rynkiem mogą być zwykli konsumenci (model B2C) lub inne przedsiębiorstwa (model B2C) Firmy, które sprzedają na rynkach, zdają sobie sprawę, że nie mogą skutecznie docierać do wszystkich kupujących. Nie mogą także zwracać się do wszystkich klientów w ten sam sposób.

Czym jest rynek i segmentacja rynku

Kupujący są zbyt zróżnicowani, zbyt liczni, zbyt rozproszeni i mają różne potrzeby. Dlatego firmy muszą wybierać te części rynku, którym mogą najlepiej służyć

Obecnie większość firm przeszła od marketingu masowego, oznaczającego próbę odwołania się do całego rynku z jedną podstawową strategią marketingową, wykorzystującą dystrybucję masową i środki masowego przekazu. Do segmentacji rynku i kierowania przekazu do konkretnej grupy odbiorców.

Nowe podejście do sprzedaży wymusza na firmach zupełnie nowe działania. Możemy zaliczyć do nich między innymi:

  • zidentyfikowanie segmentu rynku – segmentacja
  • wybór rynku docelowego, czyli „targetowanie”
  • zaprojektowanie oferty pod kątem potrzeb rynku docelowego
  • wybór marki, aby odróżnić swoją ofertę od konkurencji
  • wysłanie odpowiedniego przekazu, i umieszczenie go umysłach klientów (pozycjonowanie)

Na czym polega segmentacja rynku

Segmentacja rynku to podział rynku na różne grupy klientów o podobnych potrzebach i wymaganiach dotyczących produktów / usług. Celem segmentacji jest zidentyfikowanie grup potencjalnych klientów o podobnych preferencjach.

Segmentację rynku możemy przeprowadzić w celu:

  • grupowania osób o podobnych potrzebach
  • zwiększenia opłacalności zaspokajania potrzeb klientów
  • określenia różnic pomiędzy klientami
  • podziału rynku na mniejsze części
  • dotarcia do klientów z produktem, odpowiadającym specyficzym potrzebom.

Wybór segmentów docelowych polega na ocenie danej części rynku i wyborze konkretnych grup klientów do obsługi. Zazwyczaj to pracownicy działu marketingu decydują, które segmenty wybrać, a także ile segmentów należy brać pod uwagę. Kolejnym krokiem jest dostosowanie oferty do potrzeb konkretnego rynku docelowego.

Czym jest pozycjonowanie

Pozycjonowanie to czynność polegająca na takim zaprojektowaniu oferty firmy, aby zajmowała znaczącą i wyraźną pozycję w umyśle docelowego klienta. Jest to bardzo ważne, ponieważ łączy produkty z korzyściami, których poszukują konsumenci. To także skuteczny sposób na zapewnienie świadomości marki.

Jeśli masz dodatkowe pytania czym jest rynek, segmentacja, czy pozycjonowanie, napisz w komentarzu pod artykułem. Zachęcamy również do udostępniania wpisów w social mediach.

5/5 - (3 votes)

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz