Stres w pracy może dopaść każdego, a jego przyczyn może być całkiem sporo. Wiele też zależy od cech charakteru i osobowości. To, co jedne osoby może mocno stresować, dla innych nie jest sytuacją powodującą jakiekolwiek nerwy czy emocje. Trzeba natomiast pamiętać, że zestresowany pracownik nie wykonuje swoich obowiązków zawodowych tak szybko, sprawnie i dokładnie, jak osoba, która nie dostarcza silnego stresu.
SPIS TREŚCI
Co nas stresuje w pracy
Stres w pracy może mieć różne źródła. Zdarza się, że stresujemy się nadmiarem obowiązków, pilnymi terminami, a także tym, że pracodawca wymaga od nas czegoś, czego nie do końca potrafimy zrobić. Osoby, które pracują na pierwszej linii frontu z klientami, narażone są na stres z ich strony. Pracownicy obsługi klienta czy sprzedawcy na co dzień narażeni są na negatywne sytuacje związane z nerwowymi klientami, które przekładają się później na poziom zestresowania ich samych. Stresujące w pracy mogą być również kontakty ze współpracownikami czy przełożonymi.
Zdarzają się menadżerowie i kierownicy, którzy w nieumiejętny sposób motywują swoich pracowników, często ich zachowanie ociera się o mobbing. Kolejnym źródłem stresu może być również sytuacja firmy, plotki o zwolnieniach czy nawet już przeprowadzane zwolnienia. Pracownik, który stale się boi, że za chwilę zostanie zwolniony, nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków zawodowych na odpowiednim poziomie.
Zobacz: Jak rodzić sobie w kryzysie.
Jak nie dać się stresowi
Choć stres w pracy nie zawsze można zminimalizować do zera, jest możliwość jego ograniczenia do takiego poziomu, który nie będzie nam utrudniał codziennego funkcjonowania. Stres w pracy często jest powodowany przez goniące terminy i nadmiar obowiązków. Można to zminimalizować poprzez planowanie codziennego dnia pracy, stawianie sobie realnych celów i niezostawianie wszystkiego na ostatnią chwilę. Bardzo cenną umiejętnością jest również odmawianie – niektórzy pracownicy biorą na siebie za dużo, choć nie muszą, później natomiast stresują się, że nie są w stanie sprostać oczekiwaniom. Odmawianie i asertywność wcale nie powodują, że jesteśmy gorzej postrzegani przez pracodawcę.
Wiele zawodów jest stresujących bez względu na atmosferę w pracy czy liczbę obowiązków. Na regularny, codzienny stres narażeni są chociażby nauczyciele, lekarze, policjanci, strażacy, a także kierowcy komunikacji miejskiej. W ich pracy trudno jest zmienić cokolwiek czy ograniczyć obowiązki. Można natomiast po pracy znaleźć sobie takie aktywności, które będą działały odstresowująco.
Dla każdego może to być coś innego – niektóre osoby relaksują się podczas długich spacerów czy wysiłku na siłowni, inni chodzą na imprezy kulturalne, słuchają muzyki czy spotykają się ze znajomymi. Każda forma aktywności, która pozwala nam zrelaksować się i zapomnieć o pracy jest dobra. Pamiętajmy również, by w miarę możliwości nie zabierać pracy do domu – trudno wtedy będzie oddzielić życie zawodowe od prywatnego.
Kiedy warto skorzystać z fachowej pomocy
Długotrwały, silny stres działa negatywnie nie tylko na naszą psychikę, ale również na cały organizm. Osoby, które doświadczają przewlekłego stresu, prędzej czy później zaczynają skarżyć się na bóle głowy, dolegliwości żołądkowe, problemy ze snem i całe mnóstwo innych objawów, które mają swoje źródło w stresie. Jeśli są one na tyle silne, że utrudniają codzienne funkcjonowanie, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy psychologa czy terapeuty. Jeśli natomiast stres jest na tyle dojmujący, że każdego dnia zmuszamy się, żeby pójść do pracy, jedynym wyjściem może się okazać jej zmiana.
Już na etapie, gdy podejmiemy decyzję i zaczniemy rozglądać się za nowym zatrudnieniem, stres w aktualnej pracy zacznie być mniej dojmujący. Wiele osób, które stresują się obowiązkami zawodowymi, czasem zapomina, że można zmienić pracę. Być może okaże się, że to, co nas stresowało w jednej firmie, w innej nie będzie powodowało żadnych dolegliwości. Często bowiem wystarczy zmiana współpracowników lub szefa, aby cały stres związany z zatrudnieniem wyparował.