Jeśli dopiero zastanawiasz się nad przyszłą drogą zawodową lub chcesz zmienić zawód na lepiej płatny, zapoznaj się z najlepiej opłacanymi zawodami. W niektórych branżach można zarobić dużo więcej niż w innych. Trzeba jednak mieć świadomość, że do każdego zawodu trzeba mieć odpowiednie predyspozycje, a nie tylko wiedzę i umiejętności.
Nie ma co ukrywać, że najlepiej płatne zawody to takie, które posiadają unikalne umiejętności, kwalifikacje i wykształcenie. Jeśli więc ktoś zastanawia się nad tym, co tu zrobić, by sporo zarobić, ale się nie narobić, raczej nie ma szans na znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. Pracodawcy płacą bowiem za kompetencje i umiejętności. Nie wystarczy sama chęć do pracy.
SPIS TREŚCI
Jakie są obecnie najlepiej płatne zawody
Lista najlepiej płatnych zawodów z roku na rok nieco się zmienia, jednak od dłuższego czasu można znaleźć na niej przede wszystkim specjalistów od nowych technologii. W większości rankingów króluje branża IT, w której najlepiej zarabiają osoby na kierowniczych stanowiskach, ale również programiści, specjaliści od baz danych i bezpieczeństwa w sieci. Zarobki dyrektorów w tej branży to około 20-45 tysięcy brutto.
Programiści mogą natomiast liczyć na wynagrodzenie rzędu 12-20 tysięcy, czyli też sporo ponad średnią krajową. Świetnie płatna jest również branża bankowości i ubezpieczeń. Menadżerowie i dyrektorzy w tej branży zarabiają około 25-40 tysięcy złotych na miesiąc. Doradcy klienta strategicznego czy korporacyjnego też nie narzekają -–ich wynagrodzenia kształtują się na poziomie 15-18 tysięcy złotych.
Bardzo dobrze płatna jest również branża prawo i podatki, farmacja, a także branża budowlana. W tej ostatniej najwięcej zarabiają dyrektorzy techniczni i kierownicy projektu. Nieco mniej kierownicy budowy. Wszyscy jednak mogą liczyć na wynagrodzenie znacznie przekraczające średnią krajową.
Nowe branże na liście świetnie płatnych
Choć lista najlepiej płatnych zawodów jest co roku dosyć zbliżona, nie oznacza to, że nie pojawiają się na niej żadne nowości. W poziomie zarobków w różnych branżach zmieniła pandemia, która zaczęła mieć ogromny wpływ na nasze zwyczaje zakupowe. Co z tym idzie – mocno w górę wystrzeliła branża e-commerce i sektor zakupów internetowych. W górę poszły zarobki między innymi specjalistów od social media, content managerów, specjalistów SEO. Na te zawody w ciągu zaledwie dwóch lat zapotrzebowanie wzrosło kilkakrotnie.
Social media menadżerowie mogą obecnie liczyć na zarobki rzędu 15-18 tysięcy brutto, a content menadżerowie 15 tysięcy brutto. Konkretny poziom zarobków uzależniony jest jednak od skali biznesu – w dużych, międzynarodowych korporacjach zarobki są zdecydowanie wyższe niż w mniejszych firmach. Ale i tak są sporo wyższe niż w mniej popularnych branżach, co oznacza, że warto zdecydować się na rozwijanie właśnie w kierunku tych zawodów.
Czy najlepsza praca jest tylko po studiach
Jeszcze do niedawna pokutowało przekonanie, że bez nauki i wykształcenia nie ma szansy na ustabilizowane życie zawodowe i bardzo dobre zarobki. Dzisiejsza rzeczywistość pokazuje jednak, że dla pracodawców istotne są nie tyle dyplomu czy certyfikaty, a konkretne kwalifikacje i umiejętności. W branży IT najlepiej zarabiają nie ci programiści, którzy mają ukończone najlepsze studia, a fachowcy, którzy znają się na swojej pracy i mają konkretne umiejętności.
Podobnie jest w wielu innych branżach – czasem kursy, szkolenia i inne formy szybkiego kształcenia dają o wiele więcej umiejętności i możliwości niż ukończenie studiów wyższych, których absolwenci mają czasem dyplom, natomiast żadnego doświadczenia, umiejętności czy konkretnych kwalifikacji. Owszem, studia warto skończyć, ale jednocześnie dobrze jest uzupełniać kwalifikacje, brać udział w kursach i szkoleniach pogłębiających wiedzę, stale poszerzać swoje umiejętności. Im bardziej szczegółowa wiedza czy unikalne kwalifikacje, tym większa szansa na dobre zarobki.