Zawody przyszłości

Zapotrzebowanie na konkretne zawody zmienia się na rynku pracy dosyć dynamicznie. Osoby, które dopiero rozpoczynają życie zawodowe lub podejmują decyzje o kierunku kształcenia, powinny monitorować nie tylko to, co aktualnie dzieje się na rynku zatrudnienia, ale również sprawdzać prognozy na przyszłość. Może być bowiem tak, że rynek pracy w zawodach obecnie mocno poszukiwanych, za kilka lat równie mocno się nasyci.

Zawody przyszłości

Jakie będą zawody przyszłości

Listy zawodów przyszłości są regularnie publikowane przez portale zajmujące się tematyką zatrudnienia. Pojawiają się na nich zawody, które według ekspertów w kolejnych latach będą poszukiwane, a ich przedstawiciele nie będą mieli problemów ze znalezieniem zatrudnienia.

Jednym z zawodów przyszłości jest specjalista z branży IT. Nawet teraz jest to zawód niezwykle popularny, a rozwój nowoczesnych technologii teleinformatycznych wskazuje na to, że w przyszłości zapotrzebowanie nie będzie malało, a wręcz przeciwnie – wzrośnie.

Kolejnym poszukiwanym zawodem będzie logistyk – specjalista z tej branży bez problemu znajdzie zatrudnienie nie tylko w transporcie, ale również w elektronice, energetyce czy budownictwie. Na listach zawodów przyszłości pojawiają się również tacy specjaliści, jak biotechnolog, grafik komputerowy, analityk finansowy, inżynier elektrotechnologii, trener personalny i dietetyk, opiekun osób starszych. Z pewnością nieustannie będzie spore zapotrzebowanie także na fachowców z konkretnymi umiejętnościami – specjalistów z branży budowlanej, sanitarnej, instalacyjnej.

Większość z tych zawodów już teraz cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a osoby, które zdecydują się na kształcenie w nich, z pewnością obiorą ścieżkę zawodową, która zapewni w przyszłości stabilne i dobrze płatne zatrudnienie. Co więcej, pracy będą mogły szukać nie tylko w kraju, ale również za granicą.

Gdzie kształcić się w zawodach przyszłości

Kształcenie w zawodach przyszłości odbywać się będzie przede wszystkim na wyższych uczelniach. Duże zapotrzebowanie będzie bowiem na wysokiej klasy i gruntownie wykształconych specjalistów. Co oczywiście nie oznacza, że jest to jedyna droga do pracy w zawodzie, który będzie poszukiwany i dobrze opłacany. Wiele zawodów, które w przyszłości będą cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, wymaga przede wszystkim przygotowania zawodowego, umiejętności i konkretnych kwalifikacji.

Kształcenie można więc realizować w centrach kształcenia ustawicznego, wyspecjalizowanych ośrodkach szkoleniowych, które pozwalają nie tylko na zdobycie zawodu, ale również certyfikatów poświadczających posiadane wykształcenie i umiejętności. W niektórych przypadkach, jak na przykład opiekun osób starszych, można również kształcić się w szkołach policealnych czy zawodowych.

Nie jest więc prawdą często powtarzane przekonanie, że jedynie wykształcenie wyższe pozwala na dobre i pewne zatrudnienie. Pamiętajmy również, że oferta edukacyjna uczelni oraz szkół zawodowych również stale ewoluuje, podążając za zmianami, jakie mają miejsce na rynku pracy. Kształcenie w zawodach przyszłościowych z pewnością będzie o wiele bardziej dostępne niż w tych, które powoli odchodzą do przeszłości.

Czy zawody przyszłości to pewne zatrudnienie

Rankingi zawodów przyszłości pokazują, na jakich specjalistów i z jakich branż będzie największe zapotrzebowanie w kolejnych latach. Wiele osób na tej podstawie wybiera dalszą ścieżkę kształcenia i rozwoju zawodowego. Jest więc oczywiste, że za kilka lat fachowców w zawodach przyszłości będzie sporo. Z pewnością będą oni mieli większe szanse na znalezienie dobrej i satysfakcjonującej zawodowo pracy niż przedstawiciele tych zawodów, na które zapotrzebowanie będzie dużo mniejsze.

Trzeba jednak mieć świadomość, że jeśli przedstawicieli zawodów przyszłości będzie naprawdę sporo, może się okazać, że nie dla każdego znajdzie się miejsce na rynku pracy. Dlatego ważne jest nie tylko solidne wykształcenie, ale również zdobywanie doświadczenia zawodowego i dodatkowych kwalifikacji, które będą dobrze postrzegane przez potencjalnych pracodawców.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz