Jakie studia wybrać – Zawody, które dają gwarancję

Wybór drogi zawodowej to jedna z najpoważniejszych decyzji, jakie stoją przed młodymi ludźmi. Podczas gdy niektórzy od zawsze wiedzą, co chcieliby w życiu robić, inni mają problem z wyborem swojej zawodowej przyszłości. Przed podjęciem decyzji warto wziąć pod uwagę nie tylko kierunki, które są na topie, ale również własne umiejętności. Humanista raczej nie odnajdzie się na politechnice, a osoba z duszą artysty nie będzie dobrze czuła się na kierunku medycznym.

Jakie studia wybrać

Zawody, które dają gwarancję zatrudnienia

W ofercie polskich uczelni znaleźć możemy całe mnóstwo kierunków, które odpowiadają realnemu zapotrzebowaniu rynku. Z biegiem lat ta oferta się zmienia – jedne kierunki są wygaszane, inne natomiast rozbudowywane. Związane jest to ze zmieniającymi się trendami na rynku pracy i zapotrzebowaniem na konkretnych specjalistów. Co roku można również znaleźć rankingi zawodów, w których jest pewne zatrudnienie i zarobki, a także kierunków, na które warto się zdecydować.

Bardzo popularne kierunki to obecnie między innymi informatyka we wszystkich odsłonach, kierunki techniczne, szczególnie w branży energetycznej, logistyka, zarządzanie i marketing, kierunki związane z nowymi technologiami. Nieustannie na topie są również prawo, medycyna oraz psychologia, na które co roku jest kilkanaście razy więcej kandydatów niż dostępnych miejsc.

Warto pamiętać, że wybór kierunku to jedno, a kolejną kwestią jest wybór uczelni. Te same kierunki na różnych uczelniach mogą być prowadzone na różnym poziomie, a także są inaczej widziane przez potencjalnych pracodawców. Ukończenie studiów na renomowanej państwowej uczelni zwykle daje więcej możliwości niż studia na prywatnej, niedużej uczelni, która ma krótką historię i ubogą ofertę edukacyjną.

Studia dopasowane do umiejętności i predyspozycji

Jeśli stoisz przed wyborem kierunku studiów, pamiętaj, by wybierać dziedziny, które są zgodne z Twoimi umiejętnościami i predyspozycjami. W przeciwnym razie nawet jeśli na studia się dostaniesz, może się okazać, że będziesz mieć problemy z ich ukończeniem. Bardzo często osoby, które decydują się na studia pod wpływem mody, nacisku rodziców czy znajomych, mają problemy już na początkowym etapie edukacji.

Każdy kierunek wymaga bowiem określonych predyspozycji i umiejętności. Owszem, to właśnie na studiach zdobywamy kwalifikacje i kompetencje zawodowe, ale powinny one iść w parze z predyspozycjami. Osoby, które mają ścisły umysł i doskonale radzą sobie z przedmiotami ścisłymi, bez problemu poradzą sobie na politechnice na kierunkach technicznych czy informatyce. Natomiast osoby, które preferują nauki humanistyczne, na ścisłych studiach będą kiepsko się czuły i szybko odkryją, że raczej nie jest to ich przyszła droga zawodowa.

Dobrym pomysłem może być skorzystanie z usług doradcy zawodowego lub zrobienie sobie testów predyspozycji. To zaawansowane testy psychologiczne, których wyniki pozwalają nam określić, do jakich zawodów jesteśmy predestynowani i w jakich będziemy dobrze się czuć.

Jakie studia wybrać – a może niekoniecznie studia

Choć jeszcze do niedawna pokutowało przekonanie, że najwięcej możliwości zawodowych mają osoby po studiach, w ostatnich latach mocno się to zmieniło. Wiele osób z powodzeniem prowadzi własne firmy lub działa w specjalistycznych branżach, choć nie mają ukończonych żadnych studiów wyższych. Co więcej, w dzisiejszych czasach o wiele bardziej przydatne bywają specjalistyczne kursy czy szkolenia zamiast wieloletnie studia wyższe, które poza dyplomem nie dają zbyt wielu umiejętności czy kwalifikacji.

Jeśli więc masz plany na swoje życie zawodowe, warto ocenić, czy faktycznie studia będą najlepszą opcją. Przykładowo, osoby, którym marzy się grafika komputerowa, o wiele szybciej i sprawniej zaczną życie zawodowe po specjalistycznym kursie niż po studiach. Podobnie jest w przypadku wszystkich branż związanych z umiejętnościami, jak chociażby branża budowlana, instalacyjna czy energetyczna. Tam ważniejsze są certyfikaty i uprawnienia niż dyplomy ukończenia wyższych uczelni.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz