Wśród zawodów, które doskonale sobie radzą na rynku pracy i nie mają problemów ze znalezieniem zatrudnienia, warto wymienić przedstawiciela handlowego. Zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i niewielkie firmy nieustannie potrzebują specjalistów z tej dziedziny. Mają oni bowiem bezpośredni wpływ na sprzedaż, a co za tym idzie – na budowanie pozycji firmy na rynku.
SPIS TREŚCI
Czym zajmuje się przedstawiciel handlowy
Przedstawiciel handlowy zajmuje się zadaniami dosyć zbliżonymi do sprzedawcy. Z tą jednak różnicą, że jego zadaniem jest aktywne pozyskiwanie klientów, dbanie o pozytywne relacje biznesowe z kontrahentami, a także stałe poszerzanie bazy klientów firmy. Przedstawiciele handlowi są zatrudnieni na umowę o pracę, ale bardzo często pracują także na umowach zlecenie oraz w ramach B2B, czyli mają własną działalność i wystawiają swoim zleceniodawcom faktury.
Zarobki przedstawiciela handlowego zwykle nie są stałe, a uzależnione od sprzedaży wyrobionej w danym miesiącu. Pracują w oparciu o prowizję – im więcej sprzedadzą lub im więcej klientów pozyskają, tym więcej zarobią. Jest to zawód, w którym można mieć całkiem dobre zarobki, ale trzeba też mieć świadomość, że nie jest to praca dla każdego.
Jakie umiejętności powinien posiadać przedstawiciel handlowy
Firmy, które zatrudniają przedstawicieli handlowych, najczęściej poszukują fachowców, którzy doskonale znają się na sprzedaży. Są to między innymi absolwenci takich kierunków jak marketing czy zarządzanie, a także różne kierunki związane z reklamą.
Bardzo ważna jest również znajomość konkretnej branży. Firmy budowlane chętnie zatrudniają osoby, które są specjalistami w budownictwie. Firmy medyczne zatrudniają osoby po kierunkach medycznych i analogicznie jest we wszystkich innych branżach. Osoby, które są specjalistami w konkretnej dziedzinie, o wiele szybciej są w stanie wdrożyć się w profil działalności firmy, konkretną firmę, a także zdobyć szczegółową wiedzę na temat produktów.
W pracy przedstawiciela handlowego ważne są również umiejętności miękkie jak komunikatywność, umiejętność budowania relacji z klientami, otwartość, umiejętność pracy pod presją czasu oraz duża samodzielność. Przedstawiciele handlowi najczęściej pracują w pojedynkę, sami budują sobie bazę klientów i mają wpływ na wysokość zarobków. Wśród zalet pracy na tym stanowisku warto wymienić nienormowany czas pracy – przedstawiciel handlowy nie pracuje w standardowych godzinach, bardzo często zajmuje się również działaniem w terenie.
Może więc sam ustalać, kiedy wykonuje swoje obowiązki, a kiedy bierze sobie wolne. Przedstawiciele handlowi są wyposażani przez firmę we wszystko, co będzie im niezbędne do pracy – mają samochody służbowe, laptopy, tablety, telefony, a często również spory budżet na kwestie reprezentacyjne, jak chociażby obiady z klientami.
Gdzie szukać pracy jako przedstawiciel handlowy
Znalezienie pracy jako przedstawiciel handlowy nie jest trudne dla osób, które mają wiedzę, doświadczenie, umiejętności, a także miały już okazję pracować na takim stanowisku. Ogłoszenia o poszukiwaniu przedstawiciela handlowego pojawiają się niemal codziennie na portalach z anonsami o zatrudnieniu. Wybór jest więc naprawdę spory.
Warto jednak odpowiadać jedynie na te ogłoszenia, które bardzo szczegółowo informują o obowiązkach na danym stanowisku, ale również o zarobkach i wszelkich benefitach. Dzięki temu można uniknąć uczestniczenia w rekrutacji do firmy, która nie spełnia naszych oczekiwań. Praca przedstawiciela handlowego z pewnością jest korzystna pod względem finansowym, jednak ma również swoje słabsze strony. I przede wszystkim – nie jest dla każdego.
Jeśli nie odnajdujesz się w komunikacji z ludźmi, nie do końca radzisz sobie z pracą pod presją czasu i wyrabianiem narzuconych norm lub po prostu preferujesz typową pracę na etacie w określonych godzinach, raczej zawód przedstawiciela handlowego nie będzie dla Ciebie odpowiedni.