Najlepsi menadżerowie nigdy nie przestają się uczyć, ciągle poszukują nowych informacji i chętnie sięgają do nowych technik i sposobów na skuteczne zarządzanie przedsiębiorstwem. Metod, które mogą pomóc w lepszej organizacji pracy, zwiększeniu produktywności, obniżeniu kosztów i w konsekwencji osiągnięciu większej rentowności działania przedsiębiorstwa.
Zarządzanie przedsiębiorstwem produkcyjnym, które działa na mocno konkurencyjnym rynku, to proces niezwykle skomplikowany, wymagający solidnej wiedzy teoretycznej, praktycznych umiejętności oraz niemałego doświadczenia.
Jedną z teorii zarządzania, która w ostatnich latach stale zyskuje na popularności jest teoria lean management, czyli teoria szczupłego (wąskiego) zarządzania przedsiębiorstwem. Specyficzną wersją tej teorii jest Kanban, czyli opracowany w latach 50. minionego wieku, w Japonii, sposób świadomego sterowania produkcją.
Metoda Kanban na skuteczne zarządzanie przedsiębiorstwem
Zasadniczo chodzi w tym przypadku o stworzeni takich warunków pracy, w których produktywność poszczególnych jednostek danego przedsiębiorstwa, będzie ściśle odpowiadała aktualnym potrzebom produkcyjnym całości. Celem metody Kanban jest zatem zmniejszenie marnotrawstwa i likwidacja zjawiska nadprodukcji, co wpływa na zwiększenie oszczędności w skali całej firmy.
W metodzie Kanban chodzi przede wszystkim o ograniczenie tworzenia zapasów, ale także o wypracowanie sytuacji, w której nie będzie najmniejszych opóźnień w cyklu dostaw półproduktów i surowców, a sam cykl produkcji będzie trwał nieprzerwanie i będzie wolny od wszelkich zakłóceń. Oczywiście jest to sytuacja idealna, ale w sprawnie zarządzanym przedsiębiorstwie możliwa do osiągnięcia.
Jak największe usprawnienie produkcji od razu przekłada się na zwiększenie rentowności przedsiębiorstwa, z jednej strony przez brak kosztów związanych z koniecznością magazynowania surowców, półproduktów i towarów już wytworzonych, z drugiej strony ze względu na ciągłość produkcji, którą można bez problemu dostosować do zmieniających się potrzeb rynkowych. Ta niezwykle radykalna w założeniach metoda zarządzania produkcją to zatem brak opóźnień, zatorów produkcyjnych, zapasów, okresów bezczynności, niepotrzebnych przemieszczeń i zbędnych elementów procesu wytwórczego.
Elementem charakterystycznym przy wprowadzeniu metody Kanban jest praktyczna likwidacja magazynów części i surowców, a także gotowych wyrobów, które przynajmniej w teorii, zaraz po zjechaniu z taśmy produkcyjnej powinny trafiać bezpośrednio do odbiorców. Stworzenie takiego systemu produkcji jest możliwe tylko i wyłącznie przy gruntownym przeobrażeniu organizacji pracy całego przedsiębiorstwa, w tym zwiększeniu znaczenia działu marketingu i sprzedaży, a także usprawnianiu systemu zamówień i dostaw. Bez tych dodatkowych elementów utrzymanie ciągłości produkcji, a zatem czerpanie maksymalnych korzyści związanych z wprowadzeniem takiego stylu produkcji jest niemożliwe.
Japoński sposób na skuteczne zarządzanie przedsiębiorstwem
Japońska metoda Kanban cieszy się sporym zainteresowaniem osób prowadzących firmy produkcyjne, a jej wprowadzenie może przynieść mnóstwo korzyści w działaniu przedsiębiorstwa, oczywiście przy zapewnieniu ciągłości dostaw i uwzględnieniu nieco większych kosztów transportu.
Pingback: Bezpieczne Korzystanie z Konta Bankowego | Promocje Bankowe 2021
Pingback: Jak Wybrać Firmę Pożyczkową | Promocje Bankowe 2021