Coraz popularniejszy dostęp do sieci sprawia, że większość bieżących spraw załatwiamy bez wychodzenia z domu. Wystarczy tylko kliknąć myszką. Niestety wraz z nowymi technologiami pojawiają się również zagrożenia w Internecie. Z tego artykułu dowiesz się, na co należy uważać, oraz czego unikać w czasie korzystania z zasobów globalnej sieci.
SPIS TREŚCI
Krótkie wprowadzenie
Bardzo chętnie sięgamy po utwory filmowe i muzyczne. Pobieranie ich nie jest zabronione tylko pod warunkiem, że robimy to na własny użytek. Nielegalne jest również pobieranie filmów lub muzyki, które nie miały jeszcze premiery.
Jeżeli taki utwór znajdzie się wcześniej w naszym komputerze, złamiemy prawo. Pamiętaj więc, aby nie zamieszczać także linków do pobrania nielegalnych plików na swojej stronie internetowej, lub w portalu społecznościowym.
Zagrożenia w Internecie związane z nielegalnym oprogramowaniem
Nie wolno nam zamieszczać na naszej stronie linków z muzyką i filmami. Nie ma znaczenia czy je kupiliśmy, czy pobraliśmy legalnie z portalu. Choć polskie prawo nie mówi wprost, że jest to zabronione, to umożliwiamy w ten sposób dostęp do pliku szerokiemu gronu innych użytkowników.
Należy uważać, z jakich programów korzystamy. Większość programów służących do ściągania działa na zasadzie wymiany co znaczy, że pobierając np. muzykę, zezwalamy innym ściągać równocześnie pliki z naszego komputera – co nie jest legalne.
Zasady bezpieczeństwa na portalach społecznościowych
Powszechnie wiadomo, że jeżeli nie ma cię na Facebooku, to nie istniejesz! Ten żart bardzo dobitnie wskazuje na popularność w codziennym życiu coraz bardziej powszechnych portali społecznościowych. Pamiętać jednak należy o kilku ważnych zasadach.
Zakładając profil, nie powinniśmy zezwalać na przetwarzanie naszych danych osobowych. Zgadzając się na to, możemy np. w reklamie portalu nagle zobaczyć swoje zdjęcie. Należy bardzo uważnie przeczytać regulamin, zanim się go zaakceptuje.
Zagrożenia w Internecie, uważaj na regulaminy
Obowiązkowo należy przeczytać regulamin, w którym powinny być ujęte prawa i informacje, co się stanie z danymi, które zostaną na nim umieszczone. Jeżeli na stronie nie ma regulaminu, lepiej się na niej nie rejestrować. Obowiązek posiadania regulaminu wynika z przepisów prawa, więc firma, która go nie posiada, nie zasługuje na zaufanie. Na stronie powinny się również znaleźć informacje o polityce prywatności.
Należy również zwracać uwagę na to, co wrzucamy do sieci. Może się zdarzyć, że to, co powinno być zarezerwowane tylko dla ciebie i najbliższych znajomych wycieknie do szerszego grona i stanie się powodem do np. niesmacznych żartów.
Uważaj na oszustów i naciągaczy
Płacenie rachunków przez internet jest bardzo wygodne. Jednak zanim się na to zdecydujemy, powinniśmy pamiętać o kilku prostych zasadach. Nigdy nie powinniśmy wchodzić na stronę banku w kafejce internetowej! To właśnie w takich ogólnodostępnych miejscach najłatwiej przechwycić hakerom dane do naszego konta.
Nie możemy również zapominać o codziennym sprawdzaniu naszego komputera programem antywirusowym.
Zagrożenia w Internecie związane z zakupami online
Większość firm ma już swoje wirtualne sklepy. Zakupy zwłaszcza kartą kredytową, powinniśmy robić tylko w sprawdzonych sklepach. Bezpieczną formą płatności są tzw. przelewy natychmiastowe. Po dokonaniu zakupu sklep automatycznie przekierowuje cię na stronę banku.
Po zalogowaniu dostaniesz gotowy, wypełniony formularz, który wystarczy zatwierdzić. Sklepy online takie jak np. lumpeks online udostępniają jeszcze inne opcje płatności. Po dokonaniu zakupu możemy odebrać towar osobiście (w wyznaczonym punkcie) lub zapłacić dostawcy przy odbiorze.
W dzisiejszym świecie coraz więcej osób wybiera załatwianie bieżących spraw za pomocą Internetu. Dzieje się tak z wielu przyczyn, z których najczęstszą jest wygoda oraz chęć zaoszczędzenia pieniędzy. Zanim jednak zdecydujemy się na to, zadbajmy wcześniej o swoje bezpieczeństwo, gdyż w przypadku nieuczciwych firm, może ono być zagrożone.
Jeśli masz dodatkowe pytania o możliwe zagrożenia w Internecie, napisz komentarz poniżej.