Jak Działa Marketing Szeptany – Storytelling i inne techniki

Powiedzenie, że dobry produkt reklamuje się sam, odeszło w niepamięć. Dziś rynek wymaga, aby wypuszczenie każdego produktu czy nowej usługi podparte zostało przemyślaną akcją marketingową. Z tego artykułu dowiesz się jak działa marketing szeptany, oraz z jakich narzędzi korzysta.

Jak Działa Marketing Szeptany

Wprowadzenie

W świecie handlu przedsiębiorcy pragnący osiągnąć sukces nie mogą decydować się na typowe kanały marketingowe, wykorzystywane także przez konkurencję. Aby dotrzeć do coraz bardziej wymagającego klienta, potrzebne jest wykorzystanie nowoczesnych technik i narzędzi promocyjnych.

Jedną z efektywniejszych dróg dotarcia do klienta jest „word of mouth marketing”, czyli marketing szeptany. Stanowi on przeciwieństwo typowych działań marketingowych. Na marketing szeptany składa się szereg czynności, które mają wpłynąć w sposób pośredni na budowanie pozytywnej opinii o danej marce wśród klientów.

Czym jest, i jak działa marketing szeptany

W ostatnich latach klienci stali się coraz bardziej podejrzliwi i nieufni wobec informacji podawanych w reklamach. Coraz powszechniejsza staje się wiedza na temat manipulacji i technik wykorzystywanych przez specjalistów do spraw marketingu, mających na celu nakłonienie klienta do zakupu towaru.

W efekcie – reagują oni nieufnie na zawarte treści, a sama reklama przynosi skutek odwrotny od oczekiwanego. W związku z tym firmy szukają innych, efektywniejszych dróg, aby uzyskać zaufanie odbiorców. Nowa forma marketingu opiera się na odmiennej konwencji. Podstawą nie ma być tu dosadny przekaz, idący ze strony firmy, ale zachęcenie klienta do poszukiwania dodatkowych informacji o produkcie.

Nie jest ważny sam obraz, hasło reklamowe czy droga reklama w mediach. Głównym czynnikiem są tu relacje międzyludzkie. W zamyśle żądane informacje mają być przekazywane od osoby do osoby, w całkowicie naturalny i niewymuszony sposób. Tak jak rozmawiamy o wielu innych rzeczach codziennego dnia, tak mamy podawać między sobą informacje generowane przez agencję reklamowe.

Storytelling, czyli opowiadanie historii

Stworzenie informacji, czy historii, która będzie dalej przekazywana stanowi niemałe wyzwanie. Komunikat musi być na tyle interesujący, aby ludzie uznali to za ciekawostkę, którą warto podzielić się ze znajomymi. Informacja dana krążyć może zarówno w świecie realnym, przekazywana np. na ulicy, w parku i pracy, jak i w świecie wirtualnym.

Internet stanowi świetny kanał do przeprowadzania marketingu szeptanego. Najczęściej jest on prowadzony na forach internetowych, blogach i portalach społecznościowych, gdzie możliwe są komentarze do artykułów, newsów i treści graficznych. Kluczem do sukcesu jest umiejętność rozpoczynania i podtrzymywania dyskusji, która przyciąga innych klientów, budując jednocześnie wizerunek marki.

Jak działa marketing szeptany i marketing wirusowy

Jedną z odmian marketingu szeptanego jest marketing wirusowy, który nie może być traktowany jako internetowa wersja buzz marketingu. W marketingu wirusowym ważne jest stworzenie kontrowersyjnej lub wyjątkowej treści, która zostanie samoistnie powielana wśród potencjalnych klientów.

Z uwagi na potrzebę docierania do dużej ilości odbiorców, w marketingu wirusowym wykorzystuje się kanały marketingu internetowego. Doskonałym miejscem do tego typu działań są media społecznościowe. Treści, które są tworzone na potrzeby marketingu wirusowego, bardzo często dotykają tematów tabu, lub aktualnych wydarzeń politycznych.

Jeśli chcesz podzielić się swoją opinią, jak działa marketing szeptany, napisz w komentarzu poniżej. Zachęcamy również do udostępniania naszych artykułów w mediach społecznościowych.

Oceń post

Dodaj komentarz