Zakładanie konta w banku – konto bankowe przez Internet

  • Post author:
  • Post last modified:11 września 2023
  • Post category:Finanse

Konto bankowe to z pewnością podstawowy i najbardziej popularny produkt, jaki oferowany jest przez banki. W dzisiejszych czasach raczej trudno sobie wyobrazić codzienne życie bez posiadania konta. Nawet osoby, które jeszcze do niedawna sceptycznie podchodziły do bankowości, szczególnie tej elektronicznej, teraz chętnie z niej korzystają. Możliwości jest bowiem wiele, a przy tym możemy mieć pewność, że nasze środki są bezpieczne.

Zakładanie konta w banku

Funkcje rachunku bankowego

Gdy nie było kont bankowych, pieniądze trzymaliśmy po prostu w domach. Nie było to ani wygodne, ani tym bardziej bezpieczne. Co więcej, wszystkie płatności trzeba było realizować za gotówkę, co często wydłużało wiele istotnych transakcji. Dzięki kontom bankowym możemy nasze środki, zarówno te na bieżące potrzeby, jak i oszczędności, trzymać w bezpiecznym miejscu, zawsze mieć do nich dostęp, a także o wiele sprawniej nimi zarządzać. Konto bankowe pozwala również na szybkie realizowanie transakcji, wykonywanie przelewów, płacenie rachunków, robienie zakupów.

Aby konto bankowe spełniało wszystkie nasze oczekiwania, warto poświęcić nieco czasu na przeglądanie aktualnych ofert w różnych bankach. To dobra opcja także dla osób, które od kilkunastu lat mają konto w jednym banku – być może u konkurencji będzie pod tym względem taniej bądź ciekawiej pod względem dostępności ofert. Pierwszym krokiem do korzystania ze wszystkich możliwości konta bankowego jest jednak jego założenie. Można to obecnie zrobić na wiele sposobów.

Z jakich etapów składa się proces zakładania konta w banku

Zakładanie konta bankowego jest proste i zdecydowanie trwa krócej niż wnioskowanie o jakiekolwiek produkty kredytowe. Wystarczy złożyć wniosek, w którym podajemy dane z naszego dowodu osobistego – imię, nazwisko, PESEL, serię i numer dowodu, nazwisko rodowe, nazwisko panieńskie matki i inne dane identyfikacyjne, na które będzie założone nasze konto. Aby otworzyć konto bankowe, można wybrać się do banku osobiście, ale nie jest to konieczne. Obecnie większość banków umożliwia zakładanie konta przez internet. Proces jest uproszczony do minimum.

Jak założyć konto bankowe przez internet

Otwarcie konta bankowego przez internet wymaga złożenia wniosku online na stronie banku. Ze znalezieniem odpowiedniego formularza nie ma najczęściej żadnego problemu – strony banków są na tyle jasne i intuicyjne, że nawet osoby, które do tej pory nie wchodziły na nie, bez problemu poruszają się w świecie elektronicznej bankowości. Złożenie wniosku o konto to pierwszy etap, kolejnym jest natomiast potwierdzenie tożsamości.

W przypadku osobistej wizyty w banku nie ma najmniejszego problemu – po prostu pokazujemy dowód osobisty. A jak potwierdzić tożsamość w wirtualnej przestrzeni? Jednym ze sposobów jest biometria, czyli zrobienie sobie zdjęć na etapie składania wniosku, które następnie w banku są porównywane przez wyspecjalizowane systemy ze zdjęciem z dowodu osobistego, które również musimy przesłać.

Drugim sposobem jest wykonanie przelewu weryfikacyjnego – ta opcja dostępna jest dla osób, które już posiadają konto w innym banku i było ono zakładane osobiście podczas wizyty w placówce. Weryfikację tożsamości można również przeprowadzić podczas wideorozmowy z doradcą bankowym – wtedy trzeba mieć do dyspozycji włączoną kamerkę. Kolejnym sposobem na potwierdzenie tożsamości jest podpisanie umowy z bankiem w obecności kuriera. Bank po otrzymaniu naszego wniosku tworzy odpowiednie dokumenty, wysyła je firmą kurierską, a kurier sprawdza nasze dane z dowodu osobistego i podpisaną umowę odwozi do banku.

Zobacz: Kiedy założyć dziecku pierwsze konto bankowe.

Zakładanie konta w polskim banku mieszkając za granicą

Założenie konta w banku polskim, gdy mieszkamy lub przebywamy za granicą, nie jest najmniejszym problemem, jeśli korzystamy z wnioskowania online oraz wirtualnych sposobów potwierdzania tożsamości. Bez problemu założymy konto z weryfikacją podczas wideorozmowy, przelewem z innego banku (ale tylko polskiego) lub z weryfikacją przy wykorzystaniu biometrii.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz