Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z form prowadzenia działalności gospodarczej, drugą pod względem popularności, zaraz po JDG. Daje ona więcej możliwości niż jednoosobowa działalność gospodarcza, a także ma sporo zalet, których JDG nie posiada. Założenie spółki z o.o. wiąże się jednak z dużo większą liczbą formalności, które trzeba spełnić już na starcie.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Czym wyróżnia się spółka z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością należy do spółek kapitałowych, posiada własną osobowość prawną, jest więc odrębnym podmiotem. Założyć może ją kilku wspólników, ale istnieje również możliwość prowadzenia jednoosobowej spółki z o.o. Co więcej, spółkę założyć mogą nie tylko osoby fizyczne, ale również podmioty prawne. Aby założyć spółkę, trzeba jednak posiadać środki już na starcie, co jest różnicą w porównaniu do JDG. Kapitał zakładowy spółki powinien wynosić co najmniej 5 tysięcy złotych i powinien być wniesiony już na etapie jej założenia. Spółkę z o.o., podobnie jak inne spółki, zakłada się w inny sposób niż JDG.

Nie rejestrujemy jej w CEIDG, tylko składamy wniosek rejestrowy do Krajowego Rejestru Sądowego. Kosztuje on kilkaset złotych i można go złożyć dosyć łatwo online przez portal S24. We wniosku o założenie spółki podaje się między innymi jej wspólników, wysokość kapitału zakładowego, skład i sposób prowadzenia zarządu, PKD, czyli kody prowadzonej działalności, a także adres rejestrowy i adresy do korespondencji. Aby spółka mogła zacząć działać, musi posiadać wpis do KRS, a podczas rejestracji sąd gospodarczy nadaje również NIP i REGON. Założenie spółki z o.o. jest więc nieco bardziej skomplikowane, jednak i tak obecne formalności trwają dużo krócej niż kiedyś, gdy trzeba je było załatwiać w urzędach i sądach osobiście.

Zobacz: Jednoosobowa działalność gospodarcza.

Kiedy warto założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą ograniczyć swoją odpowiedzialność majątkową podczas prowadzenia biznesu. Największą zaletą spółki z o.o. jest bowiem ograniczona odpowiedzialność wspólników – odpowiadają oni bowiem jedynie do wysokości wniesionego wkładu, a nie całym swoim majątkiem osobistym za zobowiązania czy zadłużenia ciążące na spółce. To ogromna zaleta w porównaniu do jednoosobowej działalności gospodarczej, której właściciele odpowiadają całym swoim własnym majątkiem.

Jeśli mają zadłużenia firmowe, podczas egzekucji komornik może ściągać należności z całego prywatnego majątku, zajmować prywatne konta, ruchomości i nieruchomości. Dużą zaletą spółki z o.o. jest możliwość uniknięcia ZUSu, który dla właścicieli JDG jest prawdziwą zmorą ze względu na nieustannie, co roku podwyższane stawki. Osoby, które prowadzą spółkę z o.o. z co najmniej jednym wspólnikiem, nie mają obowiązku opłacania składek ZUS.

Jakie podatki odprowadza spółka z o.o.

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie mają możliwości skorzystania z uproszczonej księgowości, muszą prowadzić ją w formie pełnej. Nic więc dziwnego, że większość właścicieli spółek decyduje się na przekazanie prowadzenia księgowości wyspecjalizowanym biurom rachunkowym. Samodzielne prowadzenie pełnych ksiąg handlowych jest o wiele bardziej skomplikowane i czasochłonne niż samodzielne prowadzenie księgowości na JDG. Spółki z o.o. odprowadzają podatek CIT, który w pełnej wysokości wynosi 19 procent, jednak na preferencyjnych warunkach, czyli dla nowych i małych podatników wynosi 9 procent.

Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku spółek z o.o. występuje tak zwane podwójne opodatkowanie. Spółka płaci bowiem CIT od zysków, a jej właściciele, gdy chcą wypłacić sobie część zarobionych pieniędzy na przykład w formie dywidendy, muszą później dodatkowo zapłacić podatek dochodowy. Nie jest to więc korzystne rozwiązanie, natomiast jest sporo możliwości, aby te przepisy obejść i móc wypłacić pieniądze bez konieczności opłacania podatku. Jeśli więc dopiero jesteś na etapie wyboru działalności i zastanawiasz się, która forma będzie dla Ciebie lepsza – JDG czy spółka z o.o. – warto najpierw dokładnie zapoznać się ze wszystkimi zaletami i wadami każdego rozwiązania. W niektórych przypadkach lepszą opcją będzie JDG, a w innych spółka z ograniczoną odpowiedzialnością da o wiele więcej możliwości.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz